2023 Yılı İçin En Önemli 20 Sosyal Medya Trendi

İçerik pazarlaması, tüm pazarlama biçimlerinin temel taşıdır ve başarılı bir pazarlama stratejisinin çekirdeğini oluşturur. Alakalı, güncel, yüksek kaliteli içerikle markalar tüketicilerin dikkatini çekebilir, kitlelerin ilgisini çekebilir ve dönüşümleri artırabilir. Ancak insanların içeriği tüketme biçimleri sürekli değişiyor ve tüketici pazarlama trendleri de onlarla birlikte değişmek zorunda. Dijital ortam gelişmeye devam ederken, pazarlamacılar hedef kitlelerine ulaşma yollarını yeniden düşünmeli ve rekabette önde olmalıdır.

Bilmeniz Gereken 20 Sosyal Medya Trendi

Pazarlamanın geleceğini şekillendiren en yenilikçi 20 sosyal medya trendine bir göz atalım.

 1. Sanal ve artırılmış gerçekliğin daha fazla kullanımı

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR), çevrim içi pazarlamacılar için yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı. Bu yeni yeteneklerden yararlanmak, unutulmaz bir müşteri deneyimi yaratabilir ve tüketicilerin ürünleri tamamen yeni bir ışık altında görmelerine yardımcı olabilir.

AR ve VR teknolojisiyle şimdiden büyük başarı elde eden ve bu alanda başarının nasıl göründüğüne dair tonu belirleyen çok sayıda marka var.

Örneğin IKEA, 2017’de müşterilerin “satın almadan önce deneyebilmeleri” için gerçek ölçekli 3D görüntülerle evlerine mobilya “yerleştirmelerine” olanak tanıyan IKEA Place uygulamasını piyasaya sürdü.

Çevrim içi otomobil perakendecisi Vroom, 2016 yılında tüketicileri için sanal bir showroom, yan yana karşılaştırmalar ve hatta sanal test sürüşleri içeren bir VR deneyimi yayınladı.

 1. Canlı videolar daha fazla popülerlik kazanıyor

Canlı video içeriği, hem markalar hem de yaratıcılar için bir kazançtır. Sosyal medyadaki en yüksek katılım oranlarından bazılarını sağlar ve hedef kitleleri cezbetmek için harika bir yoldur.

Canlı videonun diğer avantajları şunları içerir:

 • Aciliyet duygusu – Canlı yayınlar, izleyicileri belirli bir zamanda belirli bir yerde toplar; bu, yeni ürünleri piyasaya sürmek ve izleyicileri satın almaya yönlendirmek isteyen markalar için değerli olabilir.
 • Etkileşimli bir ortam – Yayıncılar, izleyicileri soru sormak ve etkileşimde bulunmak için canlı izlemeye teşvik eden sohbet kutusu aracılığıyla, izleyicilerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurabilir.
 • Sürükleyici bir deneyim – Canlı yayın, sosyal medya kullanıcılarının dikkatini, tipik kaydırma ve kaydırma hareketlerinden çok daha fazla çeker.
 • Uzun süreli etkileşim – Kısa videoların yükselişiyle birlikte, yayıncılar izleyicileri daha uzun süre meşgul edebilir ve ürünler hakkında daha derinlemesine konuşabilir.
 1. Daha fazla marka hikayelerden yararlanıyor

Story (hikaye) görseli

Hikayeler Snapchat’te başladı ve bugün Instagram ve Facebook’tan WhatsApp ve Messenger’a kadar her yerdeler.

Hikayeler 24 saat açık kalır ve postere resim, video ve metin ekleme seçeneği sunar. Bu Hikaye özellikleri, markalara içeriklerini düzenli olarak değiştirme ve yeni içerik türlerini deneme şansı verir.

Instagram kısa süre önce Hikayelerdeki bağlantıları tüm kullanıcılarına paylaşma seçeneğini genişletti; bu, herhangi bir içerik oluşturucunun izleyicileri için doğrudan bir harekete geçirici mesaj eklemesine olanak tanır. Instagram Hikayeleri, 2020’de pazarlamacılar için en önemli pazarlama formatıydı ve her influencer pazarlama kampanyasının ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor.

 1. Özgünlük ve alaka düzeyi, içerik oluşturmanın anahtarıdır

Tüketiciler, içeriğin özgünlüğüne ve alaka düzeyine her zamankinden daha fazla değer veriyor ve markaların 2023’de başarıya ulaşmak için bu talebi karşılaması gerekiyor.

İçerik Pazarlama Enstitüsü‘nün araştırmasına göre, en iyi performans gösteren içerik pazarlamacılarının %90’ı içerik oluştururken promosyonlardan çok alaka düzeyine öncelik veriyor. Başarılılar, çünkü tüketicileri dinliyorlar, bu da marka güveni oluşturuyor ve izleyicilerine faydalı içerik sağlamaya yardımcı oluyor.

Ancak ilgili içerik, orijinal değilse çok az şey ifade eder. 2021’de özgün içerik, yetişkin tüketicilerin markalardan daha fazlasını görmek isteyeceği 1 numaralı özelliğin çok uzağında kaldı.

 1. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) daha fazla ilgi görüyor

UGC, markalı içerikten daha özgündür, çünkü onu satan şirketten ziyade doğrudan bir ürünün kullanıcılarından gelir. Çalışmalar sürekli olarak markasız ürün duyurularının kitleler üzerinde markalı gönderilerden çok daha büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Tüketiciler en sevdikleri markalarla bağlantı kurmayı seviyor, bu da markanın sosyal medyadaki organik büyümesini artırıyor, tüketici deneyimleri etrafında sohbet yaratıyor ve müşteri edinme maliyetlerini büyük ölçüde düşürüyor.

Giderek daha fazla marka, 2023’de tüm pazarlama stratejilerini iyileştirmek için kullanılabilecek olumlu UGC oluşturmak için hayranlarının çevrim içi bağlantı kurmasını kolaylaştırmalıdır.

 1. Yapay zeka yükselişte

Yapay zeka ve makine öğrenimi, içerik pazarlama alanında genişletilmiş bir rol kazanmıştır. Trendler değişmeye devam ettikçe, bu teknolojiler pazarlamacıların stratejilerini alakalı tutmalarına yardımcı olacaktır.

AI’nın içerik pazarlamasını iyileştirmeye yardımcı olacağı başlıca yollardan sadece birkaçı:

 • Pazarlamacıların geçmiş davranışlara dayalı müşteri tercihlerini anlamasına ve her bir müşteri için hiper kişiselleştirilmiş içerik oluşturmasına yardımcı olun.
 • Kullanıcılara benzersiz ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmiş ürün veya içerik önerileri sunar.
 • Tüm içerik oluşturma yelpazesinde, zaman alan görevlerin otomatikleştirilmesine yardımcı olur.
 1. İçerik daha kişisel hale gelir

Kişiselleştirme birçok farklı biçim alır, ancak sonuç olarak, müşteriler değer verildiğini ve takdir edildiğini hissetmek ister.

Evergage tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pazarlamacıların %98’i kişiselleştirmenin, müşteri ilişkilerini geliştirmeye yardımcı olduğu konusunda hemfikir ve pazarlamacıların %88’i müşterilerinin kişiselleştirilmiş bir deneyim  beklediğini belirtti.

Markalar, mümkün olduğunca kişiselleştirilmiş bir tüketici deneyimi sunabilmek için hedef kitlelerinin ad, e-posta, yaş vb. dahil olmak üzere kendilerine sunabileceği kadar çok veri toplamaya özen göstermelidir.

 1. Konu kümeleri her zamankinden daha önemli

Konu kümeleri yeni bir trend değil, ancak hala güçlü olmaya devam ediyor ve artan sayıda pazarlamacı tarafından benimsenmeye devam edecek.

Konu kümeleri, geniş bir endüstri konusu seçerek ve alt konularıyla ilgili çeşitli içerikler oluşturarak oluşur. Ana konu, alakalı ve trend olan bir endüstri konusu olmalı ve ilgili tüm içerik parçaları birbiriyle bağlantılı olmalıdır.

Amaç, müşterilere bir konu hakkındaki tüm bilgileri tek bir yerde sunmaktır. Ayrıca, bir şirket web sitesinde ilgili içeriği bulmalarını kolaylaştırır ve daha fazla okumaya teşvik eder.

 1. Alt niş içeriği genişletin

Alt nişler, orijinal bir niş içeriğe doyduğunda oluşur. Örneğin, bir yiyecek ve içecek nişi çok kalabalık hale geldiğinde, pazarlamacılar kapsamlarını daraltır ve glütensiz veya organik yiyecekler gibi alt nişler oluşturur. Alt nişlerin en büyük avantajı, daha yüksek katılım oranlarına ve daha kişiselleştirilmiş içeriğe yol açan daha küçük kitle boyutlarıdır.

 1. Chatbot kullanın

Chat Bot görseli

Tüketiciler gerçek ve otantik konuşmalar istiyor. Bunu gerçekleştirmek için markaların iki seçeneği vardır: özel bir personel kiralamak veya gelişmiş araçlar kullanmak.

Chatbot’lar, tüketicilere ihtiyaç duydukları deneyimi sunmanın en kolay ve en uygun maliyetli yoludur. Sadece markaların tüketicileri ile sohbet etmesine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda neredeyse tüm soruları anında cevaplayabiliyorlar.

Yapay zeka gibi gelişmiş teknolojilerle, sohbet robotları da daha akıllı hale geliyor. Artık tüketicilere her zamankinden daha kişiselleştirilmiş ve doğru bilgiler sunabiliyorlar. Kullanıcılar çok spesifik bir şeye ihtiyaç duyduğunda bile, botlar verileri inceleyebilir, yanıtı bulabilir ve hızlı bir şekilde iletebilir.

 1. Şeffaf olun

Günümüzde tüketiciler, reklam taktiklerinin her zamankinden daha fazla farkında ve çoğu şeffaf şirketlerle iş yapmayı tercih ediyor.

Markalar çok agresif bir şekilde pazarlama yaptığında, birçok müşteri bir sahtekârlık duygusu hisseder ve bu da müşterilerin zihninde güven kaybına yol açabilir. Bundan kaçınmak için markaların, daha güçlü bir marka-tüketici ilişkisi oluşturmak için hedef kitlelerine karşı açık ve dürüst olmaları gerekir.

Şeffaflık, iş ortaklarını ifşa etmek, başkalarına hakkını vermek vb. anlamına gelir. Markalar ayrıca, tüketicilerin gizli reklamlar ve ürün yerleştirmelerle kandırıldıklarını hissetmemeleri için, ürünleri tanıtırken gönderilerini “sponsorlu” olarak işaretlemelerini istemelidir.

 1. Tüm sosyal medya platformlarını kullanın

2023 Yılı İçin En Önemli 20 Sosyal Medya Trendi

Dünyanın en popüler sosyal medya kanallarının hiyerarşisi, son birkaç yıldır değişmeden kalmıştır. Facebook (2,9 milyar kullanıcı), YouTube (2,3 milyar kullanıcı) ve Instagram (1,4 milyar kullanıcı) 2023 ve sonrasında da yükseliş trendine devam edecek.

Ancak bu sosyal kanallarda etkileyici pazarlama söz konusu olduğunda, manzara hızla değişiyor. Üç kanaldan YouTube, pazarlamacıların 2022’de kullanımı artıran tek kanal oldu.

Bu arada odak, dünya çapında toplam yaklaşık 1 milyar aktif kullanıcısı olan TikTok’a kaydı. 2019’da pazarlamacıların yalnızca %16’sı, etkileyici pazarlama için platformu kullandı. Bu sayı 2022’de %68’e çıktı ve 2023’de daha da büyüyecek.

 1. Kısa videolar kullanın

Videoyu küçük parçalara bölmek, yaratıcıları daha azıyla daha fazlasını yapmaya zorlar. Eşzamanlı olarak, kullanıcılar yalnızca birkaç saniyeleri olsa bile bilgileri özümseyebilirler.

Kısa videolar, TikTok, Instagram Stories ve diğer kanallarda, zaman sınırlı video içeriği oluşturma fırsatlarıyla birlikte bulunur. Bu kısa videolar bağımsız olabilir veya kullanıcılara uzun biçimli bir videonun veya etkinliğin önizlemesini verebilir. Kısa format, daha az zaman taahhüdüyle izleyicilerin dikkatini çekebilir ve böylece izleyici sayısını önemli ölçüde artırabilir.

 1. Güvenlik ve Gizliliği İhmal Etmeyin

Tüketici gizliliği, günümüzde e-ticaret ve pazarlama için en önemli konulardan biridir. En son gelişme, Nisan 2021’de, kullanıcılara davranış verilerini kimlerin gördüğü ve kullandığı konusunda benzeri görülmemiş bir kontrol sağlayan en son iOS güncellemelerinin kullanıma sunulmasıyla gerçekleşti.

Tüketiciler için bu, daha güvenli bir alışveriş ve göz atma deneyimi için doğru yönde atılmış bir adımdır. Ancak markalar için Apple’ın yeni güvenlik önlemleri, dijital pazarlamanın en iyi uygulamalarını kökten bozuyor.

Ancak her aksaklık kendi fırsat setini sunar ve neyse ki izleyicilerle bağlantı kurmanın geleneksel izleme yöntemlerinden daha etkili yolları vardır. Gerekli ayarlamaları yapan markalar, marka sevgisini ve müşteri sadakatini artıracak olanlardır.

 1. “Önemli” metrikler değişti

Geçmişte markalar, sosyal medya ortamına açıkça tanımlanmış hedefler olmadan girdiler. Çoğu, sosyal medya çabalarının başarısını belirlerken gösteriş ölçütlerine (ör. beğeni ve takipçi sayısı) baktı. Ancak ortam olgunlaştıkça bu zihniyet değişti ve giderek daha fazla sayıda marka, gerçekten başarılı kampanyalar sağlayan metriklere odaklanıyor.

2023 ve sonrasında dikkate alınması gereken en önemli ölçütlerden bazıları şunlardır:

 • Marka bilinirliği – Bahsetmeler, paylaşımlar, gösterimler, kitle büyüme oranı, erişim sonrası vb.
 • Etkileşim oranı – Görüntüleme veya takipçi sayısına bölünen etkileşim sayısı (beğeniler, yorumlar, paylaşımlar).
 • Dönüşümler – Satın almalar, deneme kayıtları, abonelikler veya bir müşterinin bir markaya taahhüt ettiği herhangi bir yol.
 1. Tüketiciler kapsayıcı markalar istiyor

Markalar, çevrim içi çeşitlilik ve kapsayıcılığa katkıda bulunmak için benzersiz bir konumdadır. Bunu yapmak için markalar, çeşitli nedenlerle farkındalığı artırmak, daha kapsayıcı çalışma ortamları oluşturmak ve benzer değerleri paylaşan kuruluşlarla ortaklık yapmak için kampanyalar yürütür.

Markalar, aşağıdaki gibi adımlar atarak 2023’de hedef kitlelerinde yankı uyandıran nedenlerle uyum sağlamaya devam etmelidir:

 • Çeşitlilik konusunda pozisyon almak
 • Hedef kitleleri ve kitle segmentleri içindeki çeşitliliği kabul etmek
 • Çeşitlilik ve kapsayıcılıkla ilgili önemli konularda etkileyicilerden yardım istemek
 • Çeşitliliği ve katılımı teşvik eden marka toplulukları geliştirmek

Tüketiciler, markaların bir şeyi temsil etmesini istiyor. Bunu yapanlar, çevrim içi ortamda olumlu duygularda bir artış görecekler.

 1. TikTok hiçbir yere gitmiyor

Bugün çevrim içi olan tüm sosyal medya uygulamaları arasında TikTok en büyük sıçramayı yapan platform olmaya devam ediyor. Yalnızca yaratıcılar için güçlü bir platform değil, aynı zamanda markalar ve tüketiciler için hızla canlı bir sosyal ticaret pazarına dönüşüyor.

“ByteDance Ltd.’den TikTok, Avrupa’da uygulama içi satışları test etmek için sokak giyim markası Hype’ın da aralarında bulunduğu markalarla çalışıyor; bu hareket, Facebook Inc. ile rekabetini artıracak ve sosyal medya ile çevrimiçi alışveriş arasındaki çizgiyi daha da bulanıklaştıracak.”–Bloomberg , 2021

Birçok e-ticaret markası için TikTok keşfedilmemiş bir alandır. Ancak uygulamayla rahat hissetmek için zaman ayıranlar için, çeşitli kısa biçimli videolar, düetler, meydan okumalar kullanarak, otantik marka-tüketici ilişkileri elde etmek kolaydır.

 1. Sosyal ticaret büyümeye devam ediyor

Sosyal ticaret (s-ticaret), müşterilerin bir satın alma işlemini tamamlamak için platformdan ayrılmalarına gerek kalmadan, bir sosyal medya kanalında alışveriş yapmasına ve ürün veya hizmet satın almasına olanak tanır.

S-ticaret özelliklerindeki son gelişmelerden önce, sosyal medya kullanıcıları, onları alışveriş yapmak için sosyal platformdan ayrılmaya sevk eden bir ürün veya reklam görebilirdi. Bu kusursuz entegrasyon eksikliği, özellikle ürünlere göz atmak, alışveriş sepeti oluşturmak ve hatta başladıkları sosyal platforma dönmeden önce bir satın alma işlemi yapmak isteyen müşteriler için külfetliydi.

Artık s-ticaret özellikleri, markaların mağazalarını sosyal bir platformla birleştirmesine izin verdiği için, kullanıcılar sosyal kanaldan çıkmak zorunda kalmadan daha az tıklamayla alışveriş yapabilir ve satın alabilir. Bu dijital pazarlama biçimi, 2022’de büyük ilerleme kaydeden ve 2023’de de devam edecek olan alışveriş yapılabilir reklamların yolunu da açıyor .

 1. Sosyal dinleme artık önemli bir strateji

Sosyal dinleme, bir marka veya konuyla ilgili sözler ve konuşmalar için sosyal medya platformlarını izlemek, ardından tüketicilerle çevrim içi etkileşim kurma fırsatlarını keşfetmek ve içgörüler için bunları analiz etmek anlamına gelir.

Sosyal dinleme araçları, sosyal medya hesaplarında markanız hakkında konuşan kişileri belirlemeye odaklanır. Bu platformlar, UGC’yi manuel olarak araştırmanıza gerek kalmaması için etiketli ve etiketsiz bahsetmeleri hedefler. Bu araçlar, olumlu sesleri yükseltmek, müşterileri bir marka topluluğuna/grubuna/savunuculuk programına davet etmek, olumsuz geri bildirimleri ele almak ve daha fazlası için kullanılabilir.

 1. Influencer pazarlama yeni zirvelere ulaşacak

Influencer görseli

Tüketiciler artık şirketlerin ve televizyon istasyonlarının 1 numaralı ürün bilgisi kaynağı olarak hizmet ettiği “eski pazarlama yöntemine” yanıt vermiyor. Artık tüketiciler insanlara yöneliyor. Bu, tüm pazarlama ekibinin çalışma şeklini değiştirir ve sosyal medya yaratıcılarını, yeni marka hikaye anlatıcıları olarak yükseltmeye odaklanır.

Bu değişim, etkileyici pazarlamanın artık özgün içerik ve tüketicilerle gerçek ilişkiler yoluyla itibarlarını güçlendirmek isteyen markalar için, temel bir strateji olduğu anlamına geliyor.

Markaların influencer pazarlamasına verdiği önem iki şekilde ortaya çıkıyor: sosyal medyada takip edilen influencer sayısı ve dünya çapındaki platform pazar büyüklüğü.

Statista’ya göre, 2022’de sosyal medya kullanıcılarının %93’ü en az bir etkileyiciyi takip etti. Bu kullanıcıların %34’ü 10’dan fazla kişiyi takip etti.

Etkileyenlerin sosyal medyada aldığı ilgi miktarı, dünya çapındaki platform pazar boyutunun yıllar içinde hızla artmasına neden oldu. Küresel pazar büyüklüğü 2022’de 1,79 milyar dolardı ve 2023’de 2 milyar doları aşması bekleniyor. 2027’de küresel pazar büyüklüğü muhtemelen 3,7 milyar doları aşacaktır.

Çözüm / Özet

Mevcut içerik pazarlama trendleri, dijital pazarlamanın geleceği hakkında bize bir fikir veriyor. İnternetteki içerik miktarı arttıkça, markalar oluşturdukları içerik türlerini ve bu içeriğin nasıl kullanıldığını çeşitlendirmek zorundadır.

Teknoloji ilerledikçe, içerik daha kolay erişilebilir hale geliyor ve pazarlama stratejileri için daha da önemli hale geliyor. Başarılı pazarlamacılar, geleceği planlarken rekabette bir adım önde olmak için, pazarlama trendlerinin nabzını tutmalıdır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Twitch Alternatifi En İyi Canlı Yayın Platformları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir