Windows

Akıllı Telefonlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? – iPhone & Android

Cep telefonunuzdan internette gezinmek istediğinizde hem veri ağında hem de kablosuz ağda  yavaş mı görünüyor? Telefonunuzda interneti nasıl hızlandıracağınıza yönelik  bir kaç püf nokta ile internet sayfalarının yüklenme sürelerini kısaltmanız mümkün.Cep telefonlarında internet de gezinmeyi hızlandırmaya çalışırken alınacak çeşitli önlemler arasında hızlı DNS sunucuları kullanmak, aktif VPN’ler aramak ve daha fazla internet sayfası yükleyebilen alternatif tarayıcılar kullanmak yer alır. Bu önlemler durumu biraz da olsa iyileştirmenizde, yavaşlamaların düşük veya en azından zayıf bir sinyalden dolayı kaynaklanmadığın dan emin olmak için öncelikle  ağ kapsama alanı kontrol edilmelidir.

DNS Sunucularını Değiştirme

DNS sunucuları, internet sitelerine  ulaşmak için gerçek koordinatları olan çok uzun sayısal adresler yerine, hepimizin çok fazla sorun yaşamadan hatırlayabileceği metin adresleri  aracılığıyla ziyaret etmenizi sağlayan çevirmenlerdir.Bu nedenle, cep telefonunuzdan internette gezinmeyi hızlandırmak için uygulayabileceğiniz ana adımlardan biri, telefonun internet sitelerine erişmek için normalde kullandığız DNS’leri değiştirmek ve bunları daha hızlı sunucularla değiştirmektir. Peki  DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Android Telefonlar İçin DNS Ayarları

Android cep telefonu kullanıyorsanız sırasıyla , Ayarlar> Wi-Fi> Ağı değiştir> Gelişmiş seçenekleri göster’e tıklayıp ardından statik IP Ayarları menü seçeneğini belirledikten sonra cihazda kullanılacak IP adresini seçin (örn. 192.168.1.12) ve kullanılan yönlendirici adresini girerek (örn. 192.168.1.1) telefonunuzu kablosuz internete bağlandığında kullandığı DNS sunucularını değiştirebilirsiniz. İşleminiz bittiğinde , aşağıya kaydırın, Statik IP Ayarları Menüsü seçeneğini seçin, tekrar aşağı kaydırın ve DNS 1 ve DNS 2 alanlarına ilgili adresleri yazarak kullanmak istediğiniz DNS sunucularını yapılandırın ve ardından yapılan değişiklikleri kaydetmek için Kaydet/Uygula düğmesine basın.

Daha hızlı oldukları ve bazı bölgesel kısıtlamaları ortadan kaldırabildik için kullanmanızı tavsiye edebileceğim bazı DNS sunucuları ;

Google DNS – Birincil adres 8.8.8.8; ikincil adres 8.8.4.4.

OpenDNS – Birincil adres 208.67.222.222; ikincil adres 208.67.220.220.

Cloudflare – Birincil adres 1.1.1.1; ikincil adres 1.0.0.1.

Internette gezinirken kullanılan DNS sunucularını değiştirmek istiyorsanız, alternatif çözümlere başvurmanız gerekebilir. Özel bir VPN profili yükleyerek Cloudflare’in DNS sunucularını bir veri ağında kullanmanıza izin veren Cloudflare 1.1.1.1’i tavsiye edebilirim (ancak aynı anda diğer VPN hizmetlerini kullanmanıza izin vermez). Devre dışı bırakma kolaylığı ile çalışan bu uygulamayı play store’dan yükleyin ve başlatın. Başlangıç ekranını kaydırın ve burada bulunan VPN Profili Yükle düğmelerine tıklayın (arka arkaya iki kez). Uygulama kolunu açtıktan sonra işleminiz tamamdır.

Öneri :Bazı cep telefonlarında güç tasarrufu sorunları da uygulamaların hızlı çalışmasına engel olabilir. Bunun olmasını önlemek için de güç tasarrufu yönetimi menüsü içerisinden (örneğin Ayarlar> Gelişmiş ayarlar> Korumalı uygulamalar)  1.1.1.1’i “korumalı uygulamalara” ekleyebilirsiniz. 

 iPhone İçin DNS Ayarları

iPhone’da telefonlar içinde internet bağlantısının DNS sunucularını değiştirmeniz mümkün. Bunun  için öncelikle iOS Ayarlarına girmelisiniz (Cihazın ana ekranında donanımı temsil eden gri simgeye). Açılan menüde Wi-Fi öğesini seçerek, bağlı olduğunuz ağın adının yanındaki (S) düğmesine basın. DNS bölümünde bulunan DNS Yapılandırması öğesine basarak, Manuel öğesini işaretleyin, (+) Sunucu Ekle düğmesine tıklayarak, kullanmak istediğiniz DNS sunucusunun adresini belirtin ve Ekle düğmesine tıklayın.

Kullanmanızı tavsiye edebileceğim bazı DNS sunucuları ;

           DNS DNS – Birincil adres 8.8.8.8; ikincil adres 8.8.4.4.

           OpenDNS – Birincil adres 208.67.222.222; ikincil adres 208.67.220.220.

           Cloudflare – Birincil adres 1.1.1.1; ikincil adres 1.0.0.1.

Veri ağındaki  DNS’yi yapılandırmak için de, yukarıda bahsedilen Cloudflare 1.1.1.1 gibi uygulamaları yüklemeniz gerekir bu tüm adres çeviri gereksinimlerini Cloudflare’nin DNS sunucularına iletmek için bir VPN profili yükler.

Telefonunuzda kolayca çalıştırabilirsiniz; Öncelikle app store’dan indirin ve başlatın. ilk başta gelen sunumu atlayın, ekranın ortasındaki kolu açık konuma getirin ardından izin ver düğmesine basın ve cihazınız dan kilit açma kodunu yazın.

Aktif VPN Kontrolü

VPN’in çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz internet bağlantınızı hızlandırmak için kullanabileceğiniz farklı bir seçenektir.Çünkü, VPN’ler kullanıldığında  sabit bir konumda İnternet bağlantılarının veri aktarım süresini önemli ölçüde artırmakta, bu da sayfaların yüklenme hızını yavaşlamasına neden olmaktadır. Cep telefonunuzda aktif bir VPN olup olmadığına dair kontrolleri aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

  • Android telefonlar için : Ayarlar menüsüne girin, ağlar bölümünde bulunan artı ögesine girin VPN sesi açın ve VPN başlığı / kullanılan VPN altında etkin VPN olmadığından emin olun. Değilse, VPN Adı’na basın ve açılan menüde Bağlantıyı Kes’e basın.
  • İPhone için : Ayarlar menüsüne girin (ana ekranda bulunan Ekipmanlı gri simge) ve VPN ögesinin anahtarının AÇIK olduğundan emin olun ve değilse, kendiniz taşıyın.

Şebeke Kapsamını Kontrol Edin

Yukarıda bahsettiğim işlemleri tamamladıktan sonra  internette gezinirken sorun yaşamaya devam etmeniz durumunda sorun operatörünüz de olabilir. Bu nedenle, şebeke kapsama alanınızı kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

Rehberimizin sonuna geldik. Umarım aktardığım bilgiler size yardımcı olmuştur. Bir sonra ki rehberimiz de görüşmek üzere.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Android İçin En İyi 10 İnternet Tarayıcısı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu