Windows

Bilgisayar Klavyesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyesi donanım parçaları arasında en çabuk kirlenen ve en zor temizlenen ürünlerdir. Bilgisayarınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, klavye hızla bir toz yuvasına dönüşür. Bu tür durumlarda (yemek artıkları, saç kıl tüy dökülmeleri…) klavyenin belirli aralıklarla temizlenme ihtiyacı olmaktadır.
Panik yapmayın, eksiksiz ve mükemmel bir temizlik 5 dakika içinde yapılabilir. Şimdi tüm adımları beraber inceleyeceğiz.

Yüzeydeki Kalıntıları Temizleyin

Tuşların arasına bir kırıntı veya toz sıkışması üzücüdür, çünkü temizlemek oldukça zor olabilmektedir. Temizliğin yoğunluğuna bağlı olarak, davetsiz misafirleri yerinden çıkarmak için bir saç kurutma makinesi veya fön makinesi ya da bir el süpürgesi kullanın. Bu aynı zamanda tuşların altına giren kalıntı ve tozları da çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu durum özellikle klavyenin iç kısmı ile tuş arasındaki ince boşluğun kapatılmadığı ve tozun, kırıntıların ve hatta diğer artıkların geçmesine neden olan yeni klavyeler için geçerlidir.

 Tuşların Boşluklarını Temizleyin

Artık büyük kısmı kaybolduğuna göre, biraz daha detaylara inmenin zamanı geldi. Klavyenize bağlı olarak, oldukça büyük tuşlar (özellikle eski klavyeler) ya da ince, küçük tuşlar bulabilirsiniz. Yüksek tuşlar için, bir kağıt parçası alın ve tuşların arasına kaydırın. Küçük tuşlar için işlem daha kolaydır, çünkü tuşları pamuklu çubukla veya ince bir mikrofiber bezle silebilirsiniz.

Tuşları Temizleyin

Tuşlara sürekli dokunduğunuz için tuşların üzeri kirleniyor olabilir. Beyaz sirke ile hafifçe nemlendirilmiş pamuk veya pamuklu çubuk alın ve tuşları nazikçe silin.

Klavye Yüzeyini Son Kez Temizleyin

Şimdi yapmanız gereken tek şey bir mendil veya mikrofiber bez alıp klavyeyi nazikçe silmektir. Nazik kısmında ısrar ediyorum çünkü kaba bir şekilde devam etmeniz durumunda bir ya da iki tuşu kırma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

TouchPad (Dokunmatik Yüzey) Temizliği

Dizüstü bilgisayarlar ve özellikle de masaüstü bilgisayarlar giderek yaygınlaşan bir şekilde “TouchPad” olarak adlandırılan dokunmatik fare seçeneğine sahip olmaktadır. Malzemeye bağlı olarak, sık kullandığınızda bu yüzey hızla kirlenebilir. Çok kirli bir TouchPad parmağınızın algılamasını azaltmakta ve bu nedenle hareketlerinizin ekranda daha az algılanabilir olmasını sağlamaktadır. Yüzeyi temizlemenin birkaç yolu bulunuyor. İlk olarak daha önce bahsettiğimiz gibi beyaz sirke veya yumuşak bir mendil tercih edebilirsiniz. Ayrıca touchpadin arasına sıvı girmemesine dikkat edin. Yüzey tozdan kurtulmak için mikrofiber bir bez de kullanabilirsiniz.

Artık temiz bir klavye hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrendiğinizi düşünüyorum ?. Bunun en iyi yanı bilgisayarınızı ne kadar kullandığınıza bağlı olarak haftada bir veya birkaç kez rutin olarak temizliğini yapmanız gerekiyor.


Artık rehberimizin sonuna geldik. Sizde düşüncelerinizi ve sorularınızı yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir sonra ki rehberimiz de görüşmek üzere ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu