Windows

Bilgisayara Android İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

Android, Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi dokunmatik ekranlı cihazlar için özel olarak geliştirilmiştir. Günümüzde akıllı TV’ler ve giyilebilir cihazlar gibi diğer elektronik eşyalarda da bulunabilir.

Linux çekirdeğini temel alır ve açık kaynak kodludur. Herkes tarafından geliştirilebilir olması kullanıcıların cihazlarını kendi isteklerine göre özelleştirebilmesine olanak tanır. Ayrıca web taraması, mesajlaşma, oyun ve daha fazla özellikte dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için kullanılır.

Bugün ise hep birlikte bilgisayarlara Android işletim sistemi nasıl kurulur ve kullanılır bunu inceleyeceğiz.

PC İçin Hangi Android İşletim Sistemini Kullanmalıyım?

Aslına bakarsak bilgisayara android işletim sistemi kuracağımız için şuanda elimizde pek fazla seçenek bulunmuyor. PC için en iyi Android İşletim Sistemi Remix OS’dir. Özellikle PC ve dizüstü bilgisayar kullanımı için tasarlanmış özel bir Android sürümüdür. Android-x86 projesine dayanır ve bilgisayarınızda eksiksiz bir Android deneyimi sunar. Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve Android uygulamalarının ve oyunlarının çoğunu destekler.

Tabi ki birkaç seçeneğimiz daha bulunuyor. Bu işletim sistemlerine dilerseniz biraz daha yakından göz atalım.

Android x86

android x86 pc için android işletim sistemi ekran görüntüsü
Android-x86 9.0 Ekran Görüntüsü

Android-x86 işletim sistemi açık kaynaklı Android projesini hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilecek x86 platformuna taşımayı amaçlayan bir projedir. Temeli Android Açık Kaynak Projesine (AOSP) dayanmaktadır ve x86 tabanlı cihazlarda yerel bir Android deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Proje 2009’dan beri geliştirilmeye devam etmekte ve dünya devi Google tarafından desteklenmektedir.

Özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzü, çeşitli donanım çevre birimleri için destek ve Google Play Store‘a erişim gibi özellikler sunar. Ayrıca kullanıcılara birden fazla Android uygulamasını aynı anda çalıştırma ve Android uygulamalarını bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda çalıştırma olanağı da sağlamaktadır.

Minim sistem gereksinimleri ve web sitesine aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz.

Web Sitesi Mimari Desteği RAM İşlemci Depolama
https://android-x86.org x86 ve x64 512 MB+ 1 GHz+ 4 GB+

PrimeOS

primeos işletim sistemi ekran görüntüsü
Prime OS Ekran Görüntüsü

PrimeOS, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış Android tabanlı bir işletim sistemidir. Android-x86 projesi alt yapısının geliştirilmiş halidir. Android cihazlarda masaüstü benzeri bir deneyim sağlamak ve her kullanıcının kolayca kullanabilmesi amaçlanarak için tasarlanmıştır. Özel bir başlatıcı, bir görev çubuğu, çoklu pencere desteği gibi Windows’a benzer bir arayüze sahiptir. İşletim sistemini oyun oynamak için kullanacaksanız size önereceğim seçenek PrimeOS olacaktır.

PrimeOS işletim sisteminin performansına göz attığımızda genel olarak kullanıcıların görüşleri olumlu. Hızlı, güvenilir ve kullanımının kolay olduğunu bildirmişler. Android uygulamalarını ve oyunlarını çalıştırabilmesinin yanı sıra geniş bir donanım kitini desteklemesi rakiplerinde bulunmayan bir özellik. Ayrıca PrimeOS düşük kaynak kullanımıyla da övgü topluyor ve bu da onu eski bilgisayarlar için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Minim sistem gereksinimleri ve web sitesine aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz.

Web Sitesi Mimari Desteği RAM İşlemci Depolama
https://primeos.in x86 ve x64 2 GB+ 1 GHz+ 8 GB+

Bliss OS

bliss os iandroid şletim sistemi
Bliss OS 12 Ekran Görüntüsü

Birçok özellik içeren ve neredeyse tüm cihazları destekleyen Android tabanlı açık kaynak işletim sistemidir. Son 5 yıl içinde piyasaya sürülen hemen hemen tüm Chromebook, PC veya tabletler için optimize dilmiştir. Rakiplerine göre Bliss OS arayüze biraz daha fazla önem veriyor.

Bliss cihazınızın güvenliğini sağlamak için AOSP güvenlik güncellemelerini düzenli olarak kontrol eder. Büyük yada küçük ekranlar için cihazınızı, elinizdeki iş ne olursa olsun ayarlamanıza olanak tanıyan birçok özelleştirilebilir seçenekler sunuyor.

İşletim sistemini en zor kullanım durumlarına yardımcı olmak için ince ayarlarla hız ve kararlılığa odaklanarak geliştirilen Bliss OS’u eğer laptopta kullanacaksınız pil tasarruf için ek özellikler de bulunduruyor. Yapılan son güncellemede ise artık ARM/ARM64 mimarilerde de bu işletim sistemini kullanabiliyorsunuz.

Minim sistem gereksinimleri ve web sitesine aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz.

Web Sitesi Mimari Desteği RAM İşlemci Depolama
https://blissos.org x86 ve x64 1 GB+ 1.50GHz+ 8 GB+

Remix OS

android işletim sistemi remix os masaüstü
Remix OS Ekran Görüntüsü

Remix OS, Android mobil platformunu temel alan bir işletim sistemidir. Çinli bir girişim olan ve 2014 yılında kurulan Jide Technology tarafından geliştirilmiştir. Android deneyimini masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara getirmek için tasarlanmıştır. x86 ve ARM mimarilerinde kullanım için optimize edilmiştir. Son derece özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzüne, çoklu pencere desteğine ve Android uygulamalarını bir PC’de çalıştırma özelliğine sahiptir.

Bu işletim sistemini indirebileceğiniz resmi bir web sitesi bulunmuyor dilerseniz en güncel sürümlere FossHub üzerinden ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi Mimari Desteği RAM İşlemci Depolama
x86 ve x64 2 GB+ 2 GHz+ 8 GB+

Bilgisayarlara Android İşletim Sistemi Nasıl Kurulur ?

Bilgisayarınıza (masaüstü yada dizüstü) Android işletim sistemi kurmak oldukça basit bir süreçtir. Daha önce “Rufus ile işletim sistemi hazırlama” adlı rehberimiz de USB belleğe nasıl işletim sistemi dosyası kurabileceğinizden bahsetmiştik. Rehberi fazla uzatmamak adına bu konuyu atlıyorum dileyenler öncelikle o rehbere göz atabilirler.

Aşağıdaki anlatımda ben örnek olan Android-x86 işletim sistemini göstereceğim ancak diğer işletim sistemlerinin kurulumuna tamamen aynı sürece dayanmaktadır. Tercihinize göre siz istediğiniz indirip kurabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim PC ile uyumlu Android işletim sistemlerinden herhangi birisini seçin ve resmi web sitesinden en güncel sürümü indirin (bazı sistemler .exe indirme olasılığı sunuyor ancak siz .ISO olan dosyayı indirin). İndirilen dosyayı Rufus ile USB belleğinize yazdırın (bilgisayarınızda alınması gereken yedekler varsa onları da yedeklediğinizden emin olun).

android işletim sistemi kurulum ekranı

Android işletim sistemini kurduğumuz flash diskimizi bilgisayara takalım. BIOS ayarlarından önceliği flash diskinize verdikten sonra sizi yukarıda görmüş olduğunuz Android kurulum ekranı karşılayacaktır. “Installation – Install Android-x86 to harddisk” seçeneğine gelelim ve Enter tuşuna basarak dosyaların derlenmesini bekleyelim.

Dosyalar derlendikten sonra sizi yukarıdaki gibi disklerinizin listelendiği disk yönetim ekranı karşılayacaktır. Bazı bilgisayarlarda bu menüde hareket edebilmek için 5-10 saniye kadar beklemek gerekiyor bu yüzden panik yapmayın.

Bu adımda kritik nokta şudur. Bilgisayarınızda Windows yada Linux bir işletim sistemi kuruluyorsa ve siz hem android hemde kendi işletim sisteminizi kullanmak istiyorsanız her hangi bir silme işlemi gerçekleştirmeyin. Eğer tüm bilgisayarı temizleyip sadece Android kurmak istiyorsanız tüm diskleri silerek temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız C ve D disklerinden oluşuyorsa muhtemelen yukarıda gösterdiğim disk dizilimi karşınıza gelecektir.

Bu dizilimi açıklamak gerekirse:

  • sda1 : Windows / Linux dosyalarının yer aldığı dizin.
  • sda2: C diskiniz.
  • sda3: D diskiniz.
  • sdb1: Bilgisayarınıza takı olan flash diskiniz.

bu aşamada yollarımız ikiye ayrılıyor ? Windows’un yanına kurmak isteyenler ve istemeyenler (ama bir kaç adım sonra yollarımız tekrar birleşecek kaçamazsınız benden).

Windows’un yanına ek olarak kurmak istiyorsanız öncelike C diskini giriş yapın. Daha sonra karşınıza gelen menüden “Do not format” seçeneğine tıklayın. Bu sayede mevut diskiniz biçimlendirilmeden işleme devam edebilelim.

Devam ettiğinizde karşınıza GRUB’un kurulmasını isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Windows’un yanına harici olarak android işletim sistemi kuracağımız için ve başlangıçta bize Windows’u mu yoksa Android mi başlatmak istersiniz seçeneğinin çıkması için bu kurulumu yapmamız gerekecektir. Yes seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Bu adımda ise Android işletim sistemi dosyaları Windows’un yanına kurulacağını belirterek sizden onay almak istiyor. Yes seçeneğini seçerek işleme devam ediyoruz.

Bu adımda ise Android işletim sisteminin kurulacak olan dizinde okuma ve yazma yetkilerinin verilmesi için sizden onay alınmakta. Bu nedenle kurulum aşamasının bu kısmını kesinlikle Yes seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

Ve artık Android işletim sistemini dosyaları diskimize yüklenmeye başladı. Bu süreç oldukça kısa bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre 30 ila 2 dakika arasında değişiklik gösterebilmekte. Şimdi dosyaların yüklenmesini bekleyelim.

Kurulum adımları tamamlandıktan sonra işletim sisteminin yüklendiğine dair yukarıda görmüş olduğunuz pencere karşınıza gelecektir. Burada öncelikle flash belleğinizi bilgisayardan çıkarın daha sonra “Run Android-x86” (veya sizin tercih ettiğiniz işletim sisteminin adı) seçeneğini seçerek işletim sistemimizi başlatalım. Dilerseniz “Reboot” seçeneğini işaretleyerek bilgisayarınızı yeniden de başlatabilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ise (eğer GRUB kurduysanız) karşınıza yukarıdaki menü ekranı gelecektir. Burada dilerseniz Android işletim sistemini (eğer Windows yanına kurduysanız tercihinize bağlı olarak Windows’u) başlatabilirsiniz.

İlk başlangıç aşamasında standart android kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Bu alanı tamamladıktan sonra PC’den android işletim sistemini kullanabilir duruma gelmiş olacaksınız diyerek bu rehberimizin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sorularınız yada fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın farklı bir içerikte görüşmek üzere ?

Bilgisayarıma Android işletim sistemi kurarsam hızlanır mı?

Nereye bakarsanız bakın bu soruya evet cevabı alırsınız ama gerçek cevabı öğrenmek istiyorsanız Hayır! Bilgisayarınıza Android işletim sistemi kurmanız onu hızlandırmaz. Android mobil cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar için optimize edilmemiştir. Ayrıca, Android’in masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarla aynı donanım kaynaklarına erişimi yoktur bu nedenle donanımdan tam olarak yararlanamayabilir.

Android işletim sistemini bilgisayarda kullanmak güvenli mi?

Evet, Android işletim sistemini bilgisayarda kullanmak güvenlidir ancak Android’in mobil cihazlar için tasarlandığını ve bilgisayarda kullanım için optimize edilmemiş olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca, bazı özellikler bilgisayarda mevcut olmayabilir veya beklendiği gibi çalışmayabilir. Az önce değindiğimiz işletim sistemleri bu hataları nispeten giderse de ileri kullanımlar için verimli olmayabilir.

Eski bilgisayarıma android işletim sistemi kurabilir miyim?

Evet, eski bilgisayarınıza Android işletim sistemi yükleyebilirsiniz. Ancak sistemin sorunsuz çalıştığından emin olmak için donanımınızı yükseltmeniz gerekebilir. Ayrıca Android işletim sisteminin tüm özelliklerinin düzgün çalıştığından emin olmak için ek sürücüler ve yazılımlar yüklemeniz gerekebilir.

Eski bilgisayarlar için hangi işletim sistemini kullanmalıyım?

Android hepinizin bildiği gibi telefon ve tabletler için optimize edilmiş bir işletim sistemidir. Eski bilgisayarları kesin olarak hızlandıracağının garantisini veremeyiz. Bunun yerine eski bilgisayarlar için optimize edilmiş Linux işletim sistemlerini deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu