Windows

En Çok İzlenen 9 Dijital Yayın Platformu

Dijital yayın platformları, akıllı TV’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte doğrudan televizyondan izlenebilen uygulamalarının da etkisiyle ülkemizde büyük ilgi çekmiştir. Piyasaya ülkemizde ilk giren dijital yayın platformu Netflix olsa da zamanla tüm dünyada yoğun ilgiyle takip edilen pek çok platform da Türkiye’ye açılmış ve her biri kendi kullanıcı kitlesini oluşturmaktadır. Özellikle [yil] yılının kendine has koşullarında insanların vakitlerinin çoğunu evlerinde geçirdikleri bu olağanüstü koşullarda dijital yayın platformlarına olan ilgi katlanarak arttı.

Bu koşullar; her ne kadar sanat dünyası için sinemaların kapanması gibi etkileriyle olumsuzmuş gibi görünse de yazımızda belirteceğimiz dijital yayın platformları eğlence endüstrisine nefes alanı oluşturmuş durumda. Bu arada eğer oyun ve eğlence odaklı ve tamamen ücretsiz yayın platformları arıyorsanız daha önceki Twitch Alternatifi En İyi Canlı Yayın Platformları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Youtube

Listemizin başında, tüm dünyanın en büyük bağımsız video yayınlama ve dijital yayın platformu olan Youtube var.

youtube ekran görüntüsü

Herkesin bildiği üzere; 2005 yılında 3 eski Paypal çalışanı tarafından evlerinde verdikleri bir garaj partisinde çektikleri fotoğraf ve videoları paylaşmak amacıyla kurdukları şirket, bugün amacının çok ötesinde bir pozisyon edinmiş durumda. Kısa süre içerisinde siteye üye olan herkesin video yükleyebildiği küresel bir marka halini alan Youtube, zaman içerisinde yatırımcı sayısını arttırmış ve her geçen gün büyüyen bir ivme yakalamıştır.

Kurulduğu 2005 yılından 2006 yılına gelindiğinde siteden bir günde izlenen video sayısı 50 milyon rakamını aşmıştır ki bu sayıyla sitede yaşanan muazzam artışın ölçüsünün ne olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Bu başarı, dünyanın en büyük arama motoru şirketi olan Google’ın da dikkatini çekmiş ve Google, 2006 yılında 1,65 milyar dolar karşılığında Youtube’u satın almıştır. Şirket kurucuları şirketteki yerlerini hala korumaktadır.

Bilindiği üzere; bugün elinde herhangi bir şekilde video kayıt aleti olan herkes, Youtube’a üye olarak video çekip yükleyebiliyor. Youtube’a çekilen bu videoları tüm dünya izliyor. Bu özelliğiyle Youtube, tüm dünyada bir medya devrimi yapmış durumda. Zira sadece Youtube üzerinden yayınladığı videolar ile ünlü olan binlerce insan var. Youtube kendi piyasasını yaratmış durumda.

Web Sitesi:https://www.youtube.com
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
Ücretsiz KullanımKullanımı tamamen ücretsiz.
Youtube Premium ÖğrenciAylık – 19.49 ₺
Youtube Premium StandartAylık – 29.99 ₺
Youtube Premium AileAylık – 59.99 ₺

Netflix

Youtube’dan sonra dijital yayıncılık dendiğinde akıllara gelecek ikinci platform ise şüphesiz Netflix. İlk olarak 1997 yılında film kiralama ile piyasaya giren Netflix, 2007 yılında dijital yayıncılık için ilk adımlarını atmıştır.

netflix web sitesi ekran görüntüsü

Netflix’in en büyük özelliği, hizmet verdiği dünyanın tüm ülkelerinde kendi orijinal yapımlarını çekiyor olması. Bu şekildeki bir yayıncılık anlayışına en erken başlayan platform olan Netflix, dijital TV’lerin en büyüğüdür. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi hizmet verdiği ülkelerde özel bütçe ile kendi orijinal yapımlarını yerelde çeken Netflix’in bu politikası o ülkelerin yıldızlarını Netflix dizilerinde görmek isteyenleri de etkilemektedir.

Bunun Türkiye’deki örnekleri olarak Hakan Muhafız’la başlayan Netflix orijinal yapımları Atiye, Rise of Ottomans, Aşk 101 ve son olarak sosyal medyada büyük olay olan Bir Başkadır dizileri ile devam etmiştir. Ayrıca 9 Kere Leyla ve Azizler isimli filmler de Netflix’in Türkiye piyasası için oluşturduğu orijinal film içerikleridir.

Netflix’in orijinal yapımları dünya piyasasında da büyük yankı uyandırmış ve sadece Netflix’te yayınlanmasına rağmen Oscar’a aday olan filmler olmuştur. Bu gidişle de olmaya devam edecektir.

Web Sitesi:https://www.netflix.com
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
720p KaliteAylık – 45.99 ₺
1080p KaliteAylık – 69.99 ₺
4K Kalite + HDRAylık – 93.99 ₺

BeinConnect

Türkiye piyasasında hizmet veren dijital yayın platformlarından bir diğeri de Beinconnect. Digitürk’ün yayın platformu olan Beinconnect, 2016 yılında tüm haklarıyla bilindiği üzere devredilmiştir.

BeinConnect ekran görüntüsü

Digitürk yayın altyapısı bağlamında Türkiye’nin en büyük spor yayıncı grubu. Bu bağlamda spor yayınları izlemek isteyenlerin birinci tercihleri hiç kuşkusuz BeinConnect olacaktır. Zaten halihazırda kanalın abonelerinin büyük çoğunluğunun kanalı tercih etme nedenleri spor yayınlarıdır.

Bununla birlikte dünyaca ünlü pek çok sinema şirketi ile de anlaşma imzalamış olan BeinConnect, bu şirketlerin filmlerini yayınlama hakkını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Ayrıca, dünyanın en büyüklerinden biri olan HBO’nun içeriklerinin yayın hakkını bünyesinde bulunduran BeinConnect, özellikle tüm dünyanın büyük bir ilgiyle takip ettiği Game of Thrones’u yayınlamasıyla da Game of Thrones kitlesini bünyesine çekmeyi başarmıştır. Canlı TV yayınlarını da yine BeinConnect üzerinden izleyebiliyorsunuz.

Web Sitesi:https://www.beinconnect.com.tr
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
Süper Lig + Eğlence PaketiAylık – 179.00 ₺
Eğlence PaketiAylık – 19.90 ₺
Tüm Sporlar PaketiAylık – 49.00 ₺

Disney+

2019 yılında Walt Disney Company bünyesinde kurulan Disney Plus, bağımsız bir dijital yayın platformu olarak kalma hedefiyle yayın hayatına başlamıştır. Bu platform içerisinde Disney, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geograhic yapımları birleştirilmiştir.

disney plus ekran görüntüsü

Netflix’e en büyük rakip olabilecek olan Disney+ ülkemizde de yoğun ilgi görmekte. Son dönemlere göz attığımızda gişe rekoları kıran Recep İvedik serinin son filmi de Disney+’da ki yerini almış bulunuyor.

The Simpsons bölümlerinin tamamını ve Türkiye’ye hiç gelmemiş bazı film ve televizyon programlarını burada görmek güzel.

Tek dezavantajı Make Mine Music ve Song of the South’un burada olmaması, çünkü her ikisi de VHS’de var. Ayrıca Simpsons’ın 3. serisinin kayıp bölümü “Stark Raving Dad” DVD serisinde var ama platformda yok. Family Guy’ın bir başka bölümü “Partial Terms of Endearment” DVD’de var burada yok. Ayrıca Muppet Show’un bazı bölümleri de yine aynı şekilde.

Web Sitesi:https://www.disneyplus.com
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
Aylık AbonelikAylık – 64.99 ₺
Yıllık AbonelikAylık – 54.99 ₺

BluTv

2015 yılında Doğan Medya Grubu bünyesinde kurulan BluTv, bağımsız bir dijital yayın platformu olarak kalma hedefiyle yayın hayatına başlamıştır.

blu tv websitesi ekran görüntüsü

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü belgesel platformu Discovery ile ortaklık anlaşması yaptıklarını belirtmeleriyle de heyecan veren Blutv, özellikle kaliteli yerli yapımlarıyla dikkatleri üzerine çeken bir dijital yayın platformu olmayı başarmıştır.

Yaklaşık 3 ay boyunca BluTV kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki platform zaman zaman çökebiliyor. Özellikle akşam saatlerinde benim başıma birkaç kez geldi. Herhangi bir içeriğe giriş yapamıyorsun hatta site yüklenemez hale geliyor. Bunun içinde herhangi bir telafi mesajı da iletilmiyor. Alt yapısı çalışmalarına biraz daha ağırlık vermeleri gerektiğiniz düşünüyorum.

Web Sitesi:https://www.blutv.com
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
Aylık PaketAylık – 49.90 ₺
Aylık Paket (Öğrenci)Aylık – 24.90 ₺
Yıllık PaketAylık – 29.90 ₺

PuhuTV

2016 yılında Doğuş Medya Grubu bünyesinde kurulan Puhu TV, bağımsız bir dijital yayın platformudur. Bu platformu rakiplerinden ayıran şey ise tamamen ücretsiz ve üyelik gerektirmiyor olmasıdır.

puhu tv web sitesi ekran görüntüsü

PuhuTV, Türkiye’de hizmet veren ve üye olmanıza gereke kalmadan dizi, film, belgesel yada animasyon izleyebileceğiniz harika bir arşiv sitesidir. Güncel dizi ve filmlerin yanı sıra Yeşilçam nostaljisine ilgi duyanlardansanız PuhuTV aradığınız platform olabilir.

Üyelik oluşturmanıza gereken yoktur ancak üye giriş yaparsanız dizi ve filmleri kaldığınız yerden kesintisiz izlemeye devam edebilirsiniz. Böylesine harika bir oluşumun tamamen ücretsiz olması da işin en tatlı kısmı. Ayrıca Star TV, Kral Pop ve NTV gibi ulusal kanalları da canlı yayın olarak izleyebiliyorsunuz.

Web Sitesi:https://puhutv.com
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
Standart ÜyelikTamamen ücretsiz.

Exxen

2021 yılında Acun Medya tarafından kurulan Exxen, bağımsız bir dijital yayın platformudur. Başlangıçta dünya futbolu üzerine ağırlık verilse de zamanla bir eğlence platformuna evrildi.

exxen.com ekran görüntüsü

Youtube’da yoğun ilgiyle izlenen Konuşanlar programı ile yapılan anlaşmadan sonra Gibi, gibi harika bir dizi sunması birçok kişinin ilgisini Exxen’e çevirmiş durumda. Asıl iddialı olduğu konuyu ise UEFA futbol yayın haklarını satın alarak göstermiş oldu. Nasıl süper lig için BeinConnect tercih ediliyorsa Avrupa futbolu içinde odak nokta Exxen.

Sunulan içeriğe göre fiyatlar biraz can sıkıcı farkındayım. Birde üyelik ücreti ödeyerek reklam izlediğimiz başka platform var mı bilmiyorum.

Web Sitesi:https://www.exxen.com
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
ExxenSpor Üyelik (Reklamlı)Aylık – 119.90 ₺
ExxenSpor Üyelik (Reklamsız)Aylık – 134.90 ₺
Exxen Üyelik (Reklamlı)Aylık – 39.90 ₺
Exxen Üyelik (Reklamlı)Aylık – 54.90 ₺

Amazon Prime Video

Türkiye’de dünya piyasalarından biraz daha geç yer alan Amazon Prime Video, Amazon’a Prime üyelik alanlara hizmet veren bir platformdur.

amazon prive video sitesi ekran görüntüsü

Amazon’dan Prime üyelik alanlara hem online alışveriş platformu olan Amazon’da haklar sağlayan bununla birlikte de Amazon Prime Video servisinden de faydalanma hakkı sağlayan sistemde bulunan içerikler için şimdilik kısıtlı olduğuna dair eleştiriler olsa da Amazon’da sağladığı haklarla birlikte ücreti gerçekten şimdilik en uygun dijital yayın platformu olarak belirtilebilir.

Rakiplerine göre oldukça zengin içeriğe sahip olmasına rağmen gülümseten abonelik fiyatıyla da bir hayli ilgi çekiyor.

Web Sitesi:https://www.primevideo.com
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
Prime ÜyelikAylık – 7.90 ₺

Gain

2020 yılında Beyn Danışmanlık çatısı altında kurulan Gain TV, bağımsız bir dijital yayın platformudur. Diğer platformlara göre daha farklı bir aurası olduğunu belirtmek isterim.

gain tv websitesi ekran görüntüsü

Yerli dijital sağlayıcı platformlarınızdan bir diğeri olan Gain (Güzel Ahlak İyi Niyet) TV iddialı yapımlarıyla öne çıkıyor. Kendine has programlar ve dizilerle harmanlayan platform her ay 30 yeni içerik üretme sözü veriyor. Rakiplerine göz attığımızda nispeten ekonomik olan Gain hiçte taca atılacak bir sağlayıcı değil.

Garip bir şekilde rakiplerine göre reklamlarını, duyurularını pek fazla göremiyoruz. Sessiz ve derinden gelmeyi hedeflemeleri oldukça ilginç. Yaptıkları son anlaşmalarda BBC First içeriklerini de dahil eden Gain.TV’ye bir şans verebilirsiniz.

Web Sitesi:https://www.gain.tv
Üyelik TürüÖdeme / Fiyat
Ücretsiz ÜyelikHer içerikten 1 bölüm izlenebilir.
Aylık AbonelikAylık – 21.90 ₺
Yıllık AbonelikAylık – 13.90 ₺

Artık listemizin sonuna geldik, Türkiye’de en çok izlenen 9 dijital yayın platformunu sizlerle paylaştım. Peki sizin tercihiniz hangi platformda yana :) Yorumlarda buluşalım, görüşmek üzere ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu