Windows

En İyi Ücretsiz 10 Antivirüs Uygulaması

Antivirüs uygulaması seçerken, kaliteli ve etkili bir ürün olduğundan emin olmak için bakmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk olarak, antivirüs yazılımının saygın ve bilinen bir şirkete ait olduğundan emin olun. Çünkü büyük markalar müşteri potansiyelini düşürmemek için hata yapmaktan kaçınır.

İkinci olarak, antivirüs yazılımının AV-Test veya AV-Comparatives gibi tanınmış bir test kuruluşundan sertifika alıp almadığını kontrol edin. Bu sertifikalar, yazılımın kapsamlı bir şekilde test edildiğini virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları tespit etme ve kaldırma konusunda etkinliğini kanıtladığını gösterir.

Son olarak, gerçek zamanlı koruma sunan bir antivirüs yazılımı kullanmaya dikkat edin. Bu da kötü amaçlı yazılımların cihazınıza ilk etapta bulaşmasını önleyecektir. Tanıtımlara geçmeden şuna da değinmiş olayım ücretsiz antivirüs yazılımı kullanacağınız için ihtiyaçlarınıza ve endişelerinize yönelik seçimler yapmaya özen gösterin.

Eğer hazırsanız [yil] yılında kullanılabilecek en iyi antivirüs programları sizler için geliyor…

Avast Free Antivirüs

avast antivirüs ekran görüntüsü

Avast Free Antivirus, sistem kaynaklarınızı minimum düzeyde kullanarak ultra hafif ve son teknoloji bir koruma sağlar. Verimliliği artırmak ve bilgisayarınızın sistem kaynakları üzerindeki yükü azaltmak için özenle optimize edilmiştir. Avast’ın sunmuş olduğu ücretsiz temel özellikler aşağıdaki gibidir.

 • Antivirüs ve antispyware
 • Davranış Analizi
 • Güvenlik Duvarı
 • Fidye yazılımı koruması
 • CyberCapture
 • Rahatsız etmeyin modu
 • Üst düzey internet güvenliği
 • E-posta Koruması
 • Wi-Fi Ağ Analizi
 • Tarayıcı Temizleme
 • Uygulama güncelleme
 • Parola Yöneticisi
 • Acil durum sürücüsü

Avast’ın benzerlerine göre en özel kılan özelliği akıllı taramadır. Sezgisel olarak çalışabilen bu araç parolarınızın güvenliğini, kötü amaçlı yazılımları ve işletim sisteminizde oluşan / oluşabilecek tüm güvenlik açıklarını tespit eder.

Akıllı analizlerle virüsleri, kötü amaçlı yazılımları, kimlik avı dolandırıcılıklarını, casus yazılımları ve fidye yazılımlarını kolayca algılayabilir. Özellikle fidye yazılımlarına karşı tam teşekkürlü koruma gerçekleştirebilmekte. Güvenilmeyen uygulamaların ve fidye yazılımlarının kişisel fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı değiştirmesini, silmesini veya şifrelemesini önler.

Davranış analizine göz ataca olursak fidye yazılımlarına ve günlük tehditlere karşı koruma sağlamak için şüpheli davranışların eş zamanlı olarak tespit eder. Geçtiğimiz günlerde Avast aldığı bir karar ile güvenlik duvarı özelliğini ücretsiz hale getirdi. Güvenlik duvarı, bilgisayarınız ile İnternet arasında bir kalkan görevi görerek gelen ve giden bağlantıları kontrol eder. Temel güvenlik duvarı tamamen ücretsiz olsa da “Anti-Leak, Port Tarama Uyarıları, ARP Spoofing Uyarıları” gibi üstün korumalara erişebilmek için ücretli sürüme geçmeniz gerekmektedir.

Bir çok antivirüste bulunmayan özelliklerden birisi de CyberCapture’dur. Bulut analizi ve güvenlik kontrolleri için bilinmeyen dosyaları güvenli ortamda çalıştırabilir. Web güvenliği ve kimlik avı koruması konusunda tartışmanız her dönem en iyiler arasında yerini alan Avast, kötü amaçlı web sitelerine, kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı koruma sağlar. Bu kontrolleri de herhangi bir tarayıcı eklentisine gerek duymadan gerçekleştirir.

E-posta koruması özelliğini de bir hayli güçlü yönlerinden biridir. Virüslü e-postaların Outlook ve Thunderbird gibi yazılımlarla bilgisayarınıza bulaşmasını engeller ve virüslü e-postaların hesabınızdan gönderilmesini önler.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıAvast Free İndirin
Windows, Mac, Android, iOS4.0 / 56 / 6Web Sitesi

Avira Free Security

avira prime antivirüs ekran görüntüsü

Avira güvenlik alanında tanıdık bir isim, en çok da yıllardır sunduğu ücretsiz antivirüs ile biliniyor. Yakın zamanda Avira şirketi NortonLifeLock tarafından satın alındı ve Avira’nın mevcut haliyle devam edip etmeyeceğini ya da kullanıcıları Norton 360’ın ücretsiz sürümüne taşıyıp taşımayacağını henüz bilmiyoruz.

Avira’dan bahsedecek olursak bilgisayarınızı yavaşlatmayacak ve sisteminizin kaynaklarını tüketmeyecek kadar ultra hafif virüs tanımı güncellemeleri sunabilmekte. Avira gizliliğinize saygı duyan en büyük markalardan birisi olmasının yanı sıra IT Security Made in Germany üyesidir. Ne yaptığınızı izler ne de özel bilgilerinizi 3. taraflarla paylaşır.

Tehditleri daha hızlı yakalayabilmek için bulut teknolojisi, makine öğrenimi ve yapay zekanın gücünden yararlanır. Av test tarafından her kategoride 6 üzerinden 6 puan almayı başarabilen nadir markalardan biridir. Eski olarak değinebileceğimiz bir kısım varsa oda ücretsiz sürümler bir çok özelliği kullanabilmek için Premier üyeliğe yükseltmenizi istemesi olacaktır.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıAvira Free
Windows, Mac, iOS4.4 / 56 / 6Web Sitesi

AVG AntiVirus

avg antivirüs ekran görüntüsü

AVG ofisi Çek Cumhuriyeti’nde bulunan çok uluslu bir siber güvenlik ve anti-virüs yazılım şirketidir. AVG Antivirus yazılımı ise AVG Technologies tarafından geliştirilen popüler bir güvenlik yazılımı programıdır. 2018 yılında AVG Technologies, güvenlik ve gizlilik yazılımlarında önde gelen, Avast Software tarafından satın alındı. Avast artık AVG marka antivirüs ve internet güvenliği ürünleri geliştirmekte ve satmaktadır.

AVG Antivirüs firma ve bireysel kullanıcıları için tasarlanmıştır. Kötü amaçlı yazılımlara ve diğer çevrimiçi tehditlere karşı temel koruma sağlar. Bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi virüslerden, fidye yazılımlarından, casus yazılımlardan ve diğer tehditlerden korumaya yardımcı olacak bir çok kullanışlı özellik sunar.

AVG Antivirus’ün temel özelliklerinden bazıları gerçek zamanlı koruma, e-posta ve web koruması ve kullanıcı dostu bir arayüzdür. Windows, Mac, iOS ve Android cihazlar için kullanılabilir. AVG web sitesinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir. AVG Antivirüs kötü amaçlı yazılımlara karşı temel koruma sağlarken tüm tehdit türlerine karşı kapsamlı koruma da sağlamaktadır. Avast’ın alt markası diyebileceğimiz AVG antivirüs programı tercih edebileceğim uygulamalardan biridir.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıAVG Free İndirin
Windows, Mac, Android, iOS4.3 / 56 / 6Web Sitesi

Bitdefender Antivirus

Bitdefender anti virüs ekran görüntüsü

Bitdefender Antivirus, Romanya’da siber güvenlik ve anti-virüs yazılım şirketi olan Bitdefender’ın geliştirmiş olduğu güvenlik yazılımıdır. Kötü amaçlı yazılımlara ve diğer çevrimiçi tehditlere karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olacak bir çok özellik sunar.

Bitdefender Antivirüs’ün temel özelliklerinden bazıları gerçek zamanlı koruma, e-posta ve web koruması ve kullanıcı dostu bir arayüzdür. Windows, Mac ve Android cihazlarda kullanılabilir. Bitdefender web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak şunu da belirtmek isterim Bitdefender Antivirüs (ücretsiz sürümü) kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlarken farklı tehditlere karşı kapsamlı koruma sağlamayabilir.

Bitdefender’ın ücretsiz sürümü sadece Windows işletim sistemleri için geçerlidir. Android yad MacOS sürümleri için ücretli sürüme geçmeniz gerekecektir.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıBitdefender Free
Windows, Mac, Android3.8 / 56 / 6Web Sitesi

Kaspersky Antivirus

kaspersky antivirüs programı ekran görüntüsü

Kaspersky Antivirus, Rusya merkezli çok uluslu bir siber güvenlik ve anti-virüs yazılım şirketi olan Kaspersky Lab tarafından geliştirilen güvenlik programıdır. Kötü amaçlı yazılımlara ve diğer çevrimiçi tehditlere karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olacak bir çok özellik sunar.

Geçtiğimiz senelerde hantal ve fazlasıyla bilgisayar kaynaklarını zorlaması nedeniyle birçok kullanıcısını kaybetmişti. İlerleyen yıllarda görüyoruz ki Kaspersky uygulamasını başarılı bir şekilde optimize etmiş ve bizlere sunmuş. Artık o kadar hafif çalışıyor ki çoğu zaman programın çalıştığını unutuyorsunuz bile.

Kaspersky Antivirus’ün temel özelliklerinden bazıları gerçek zamanlı koruma, e-posta ve web koruması ve kullanıcı dostu bir arayüzdür. Windows, Mac ve Android cihazlar için kullanılabilir. Kaspersky web sitesinden ücretsiz sürümü indirilebilir. Ayrıca şuanda benim aktif olarak kullandığım antivirüs programıdır. [yil] yılında kullanılabilecek en başarılı ücretsiz antivirüs uygulaması diyebilirim.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıKaspersky Free
Windows, Mac, Android4.2 / 56 / 6Web Sitesi

Immunet Antivirüs

Immunet Antivirüs programı

Immunet aslında cloud verilerinizi ve sunucunuzu korumak için kullanılır. Temelde tüm antivirüsler sisteminizi korur ancak bulut sistemi koruması sağlamaz. Bu nedenle verilerinizi cloud ortamda (bulut) korumak için Immunet Antivirüs kullanmanız gerekir. Daha çok server (sunucu) bilgisayarları için önerilse de güvenlik açısından kişisel kullanıma da uygundur.

Henüz teknoproje.net’i kurmadığım zamanlarda piyasadaki AV’lere karşı test etmek için Immunet Protect’i kurmuştum. Kötü amaçlı yazılımlara karşı çok savunmacı olduğunu gördüm. Hafif, etkili ve zararlı yazılımlarına karşı piyasadaki diğer birçok programdan daha iyi bir savunma sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Immunet, sistemi botlardan, solucanlardan, virüslerden, truva atlarından, keylogger (tuş kaydedicilerden) ve casus yazılımlardan korumak için benzersiz bir bulut tabanlı antivirüs koruma özelliği sağlayan son derece gelişmiş bir ücretsiz antivirüs yazılımıdır. Türkçe dil desteği olmadığından mıdır bilmiyorum ülkemizde pek fazla bileni yok siz yine de şans verebilirsiniz.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıImmunet Free
Windows, Windows Server4.5 / 5Web Sitesi

360 Total Security

360 total security

Sırada ki güvenlik yazılımımız ise Asya’dan geliyor. 360 Total Security, Çinli bir güvenlik yazılım şirketi olan Qihoo 360 tarafından geliştirilmektedir. Bu antivirüsü rakiprlerinden ayıran en büyük özellik ise 4 büyük antivirüs motorunu tek bir çatı altında toplaması. Neticede Çinli geliştiriciler kurnaz adamlar, oturdular, düşündüler ve karar verdiler, neden birçok güvenlik yazılımını aynı anda tek bir antivirüste birleştirmiyoruz?

Geliştirici ekip Avira ve Bitdefender antivirüs motorlarını 360 Cloud Engine adı verilen QVMII anti virüs motorunda birleştirdiler. Bu sayede rakiplerine göre bilgisayarınız için etkili koruma sağlar. Ancak şunu belirteyim programı kurduğunuzda varsayılan olarak sadece kendi antivirüs motorları aktif oluyor. Ayarlara girerek diğer motorları aktifleştirmek size kalıyor. Ne kadar fazla antivirüs motorunu aktif ederseniz tarama ve algılama süresi de o denli düşüyor.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test Puanı360 T.S. Free
Windows, Mac, iOS3.3 / 51 / 6Web Sitesi

Comodo Internet Security

Comodo Internet Security ekran görüntüsü

Comodo Internet Security, Windows, macOS ve Linux’ta tüm kullanıcı türleri için gönül rahatlığı ile kullanılabilecek güvenlik yazılımıdır. Ayrıca kurumsal sürümü Android desteği de sunuyor. En iyi antivirüs yazılım sağlayıcılarından biri olmayabilir ancak en büyük rakiplerinden biridir diyebiliriz.

Comodo sizi daha fazla güvende tutabilmek için tarayıcınızı ve DNS ayarlarınızı değiştirme konusunda ısrarcı olabiliyor. Eğer bu düzenlemeyi yaparsanız Comodo DNS sunucuları üzerinden daha hızlı ve daha güvenli gezinebiliyor olacaksınız. Ayrıca Linux üzerinde çalışan birkaç antivirüs markalarından biri olduğunu da belirteyim. Web sitesinden dilerseniz Anti virüs dilerseniz Internet Security paketini indirebilirsiniz.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıComodo Free
Windows, Android, Linux1.6 / 55.7 / 6Web Sitesi

Panda Antivirüs

Panda Antivirus ekran görüntüsü

Mevcut güvenlik özelliklerinin çeşitliliği söz konusu olduğunda, Panda’yı geçmek zordur. Birçok rakibinin ayrı ayrı yazılımlar olarak sattığı ek ürünleri Panda tek bir çatı altında toplamayı başarmış. Diğer markaların bir çoğu All-In-One-Security olduğunu iddia etse de bunu başarabilen nadir markalardan biriside Panda Antivirüstür. Özellikle yazılımlarının VPN hizmeti sunması, rakiplerine göre büyük bir avantajdır. (Ücretsiz kullanımda günlük 150 MB VPN kullanım limitiniz olacaktır.)

Panda, kullanıcılarına gerçek zamanlı ve dizüstü (laptop) kullanıcıları içinse Wi-fi ağı koruma hizmeti sunar. Bana soracak olursanız Panda’nın en güzel yanı rakiplerinin ücretli sattığı neredeyse birçok özelliği ücretsiz olarak bizlere sunmasıdır.

Daha kapsamlı güvenlik için ücretli sürümleri önerilse de, Panda’nın ücretsiz sürümüyle de kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Eğer geliştiricilere destek olmak yada güvenliğinizi gerçekten anlamda biraz daha arttırmak isterseniz ücretli sürüme de pek tabi ki geçebilirsiniz.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıPanda Free
Windows, Android3.8 / 55.5 / 6Web Sitesi

Malware Removal (Malwarebytes)

Ücretsiz virüs temizleme uygulaması mı arıyorsunuz? Malwarebytes bilgisayarınızda ki virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları tarar ve kaldırır. Malwarebytes antivirüs, birden fazla kötü amaçlı yazılım engelleme teknolojisi ile geliştirilmiştir. Kötü amaçlı yazılımdan koruma programı virüsler, fidye yazılımları, casus yazılımlar, reklam yazılımları ve Truva atları gibi tehditleri bulur ve kaldırır.

Belli dönemlerde Malwarebytes life-time (ömür boyu) lisans satışı da gerçekleşitirmektedir. Ancak bunu belirteyim Malwarebytes tam anlamıyla internet security uygulaması değildir. E-posta taraması, site karaması gibi ek özellikler beklememeniz gerekir.

Asıl odağınız sadece virüs tarayıcı ise Malwarebytes aradığınız uygulama olabilir. Oldukça hafiftir ve çalıştığını unutturur. Çoklu işletim sistemi desteği ile hemen hemen tüm cihazlarınızda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

UyumluluklarTrustpilot PuanıAV-Test PuanıPanda Free
Windows, Android, iOS, MacOS3.8 / 56 / 6Web Sitesi

Anti Virüsler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En iyi antivirüs programı hangisidir?

Hangi antivirüs programının en iyisi olduğunu söylemek zordur çünkü bu kullanıcının ihtiyaçları ve tercihleri, korudukları tehdit türleri ve programın özellikleri gibi bir çok faktöre bağlıdır. Eğer hangi konuda kullanmayı düşündüğünüze emin değilseniz AVG, Bitdefender, Kaspersky yada Comodo gibi dünya çapında popüler antivirüs programlarını tercih edebilirsiniz.

Antivirüs programı kullanmalı mıyım?

Evet, bilgisayarınızı ve kişisel bilgilerinizi kötü amaçlı yazılımlara ve diğer tehditlere karşı korumak için antivirüs programı kullanmanız önerilir. Tek bir antivirüs programı tüm tehditlere karşı kapsamlı koruma sağlayamasa da temel düzeyde koruma sağlayacaktır. Virüs, fidye yazılımı, casus yazılım ve diğer yaygın tehditlerden kaynaklanan saldırıları önlemeye yardımcı olur. Cihazınızın ve bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için antivirüs programınızı güncel tutmanız ve güvenlik yazılımı ile en iyi uygulamaların bir kombinasyonunu kullanmanız önemlidir. Bu nedenle bilgisayarınıza virüs programı yüklemeyi unutmayın.

Linux kullanıcılarının antivirüs kullanmasına gerek var mı?

Linux, güvenliği ve kararlılığı ile bilinen Unix benzeri bir işletim sistemidir. Windows’un aksine Linux, mimarisi ve tasarımı nedeniyle kötü amaçlı yazılımlara ve diğer tehditlere karşı daha dirençlidir. Linux genellikle diğer işletim sistemlerinden daha güvenli olarak kabul edilse de, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer çevrimiçi tehditlere karşı tam olarak karşı koyamaz. Virüs bulaşma riski daha düşük olsa bile Linux sisteminizi ve kişisel bilgilerinizi kötü amaçlı yazılımlara ve diğer tehditlere karşı korumak için antivirüs programı kullanmanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu