Windows

Fotoğrafçıların Kullandığı Photoshop Programları

Fotoğrafçılık çok fazla hayal gücü, yaratıcılık ve beceri gerektiren bir meslektir ancak bu unsurlar her zaman tek başına yeterli olmaz. Doğru araçları kullanmadan çalışmalarınızı düzenleyemez ve gerçekleştirmek istediğiniz asıl sanatınızı ortaya çıkaramazsınız.

Fotoğrafçılara günlük çalışmalarında yardımcı olan aynı zamanda kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek grafik düzenleme programlarıyla bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletinize yükleyebileceğiniz programları rehberimiz de hep birlikte inceleyeceğiz.

Bilgisayar İçin Grafik Düzenleme Programları

Fotoğraflarınızı bilgisayarınızda istediğiniz gibi düzenlemeniz ve çalışmalarınız da sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm photoshop programlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey önerdiğim photoshop programlarını inceleyerek ihtiyacınıza uygun olanı değerlendirmek olacaktır.

Adobe Photoshop CC

Adobe Photoshop CC  kullanışlı özellikleri ile profesyonel fotoğrafçıların kullandıkları en iyi programlar arasındadır. Filtreler, degrade (renk geçişi) ekleme işlemleri ve çok sayıda araç kullanarak dijital fotoğraflarınızı birden fazla biçimde düzenlemeniz mümkün.

Adobe Photoshop CC profesyonel bir yazılımdır ve dijital fotoğrafçılık alanında deneyim edinmek isteyen amatör fotoğrafçıların kullanımına da uygundur. Parlaklık, kontrast, renk uyumları gibi fotoğraf ayarlarının ayrıntılı olarak düzenlenmesine ve çekimlerdeki kusurları ortadan kaldırarak HDR biçiminde fotoğraflar oluşturmanıza imkan tanır.

Web SitesiWindowsMac OS Android
https://www.adobe.com7 Gün Ücretsiz7 Gün ÜcretsizÜcretsiz

Adobe Lightroom CC

Adobe Lightroom CC çok güçlü bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Adobe photoshop cc yazılımından farklı olarak yalnızca fotoğraf çekimleri için düzenlemeler yapılabilir. Sıfırdan grafik düzenleme araçları bulunmaz. Düzeltmeler, filtreler, cilt tonu birleştirme ve renk değişimleri yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı aynı anda çeşitli formatlar da dışa aktarım yapabilirsiniz ve tüm kütüphanenizi yönetmeniz için özel araçlar da bulmanıza da imkan sağlar. Adobe Lightroom ile dijital negatifleri geliştirebilir aynı ekran üzerinde birden fazla fotoğraflarınızı görüntüleyerek düzenlemeler yapabilirsiniz.

Web SitesiWindowsMac OS Android
https://www.adobe.com7 Gün Ücretsiz7 Gün Ücretsiz

CyberLink PhotoDirector Ultra,  hem profesyonel hemde yeni başlayan amatör fotoğrafçılar için kullanılabilecek çok güçlü bir photoshop yazılımıdır. Birden fazla temel düzeltme aracına ek olarak daha çok yüz ve portre çalışmalarına odaklanmaktadır. Doğrudan kırmızı göz düzeltme özellikleri, özel yüz modelleme araçları, cilt rengi düzeltme maskeleri gibi özellikleri bulunur. CyberLink PhotoDirector Ultra yazılımı RAW görüntülerini destekler. Photoshop gibi mevcut fotoğraf çekimlerinden ya da filmlerden çıkarılan karelerden HDR görüntüleri ve panoramik fotoğraflar oluşturmanıza imkan tanır.

Web SitesiWindowsMac OS Android
https://www.cyberlink.comÜcretsiz / ProÜcretsiz / Pro

Corel PaintShop Pro

Corel Paintshop Pro, kullanımı kolay ve gelişmiş düzenleme özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Lens ayarları, raw düzenleme, komut dosyaları ve hdr araçları, efekt uygulamaları, yaratıcı grafik tasarım gibi bir çok özelliği ile hem yeni başlayanlar hemde profesyonel fotoğrafçılar tarafından idealdir.

Web SitesiWindowsMac OS Android
https://www.paintshoppro.com30 Gün Ücretsiz

GIMP

Gımp, Windows, Macos ve Linux  işletim sistemlerine yüklenerek kolaylıkla kullanılabilen açık kaynaklı bir grafik düzenleyicisidir. Diğer photoshop programlarına göre daha az araçlara sahiptir ancak ayrıntılı renk yönetimi, gelişmiş araç ve filtreler gibi özellikleri ile yeni başlayan amatörler ve profesyonel kullanıcılar için uygunudur.

Web SitesiWindowsMac OS Linux
https://www.gimp.orgÜcretsizÜcretsizÜcretsiz

IrfanView

IrfanView Windows programı hızlı kompakt ve yaratıcı bir grafik görüntüleyicidir. Yeni başlayan kullanıcılar için kolay  profesyonel kullanıcılar için gelişmiş olacak şekilde tasarlanmıştır.

Birçok dosya biçimini destekler ve çoklu dil seçeneği sunmaktadır. Renk derinliğini değiştirme, toplu tarama desteği, slayt gösterisi, çoklu geri alma adımları, efektler ve birden fazla komut satırı ekleme seçenekleri gibi özellikleri bulunur.

Web SitesiWindowsMac OS Linux
https://www.irfanview.comÜcretsiz

Pixlr Editor

Pixlr Düzenleyici, kolayca kullanabileceğiniz oldukça kapsamlı ve kurulum gerektirmeyen çevrim içi bir fotoğraf düzenleyicidir. Filtreler ve manuel düzeltmeler, çok sayıda entegre araç  kullanımı, renk ayarlamaları ve maskeler gibi birçok özelliği mevcuttur.

Fotoğraflarınızı bilgisayarınızda internet de ya da bir bulut alanında düzenleyebilirsiniz. Düzenlemelerinizi tamamladıktan sonra fotoğraflarınızı yükleyebilir ya da üyelik şartı olmadan kişisel bir hesaba kaydedebilirsiniz. Pixlr düzenleyicinin tek olumsuz özelliği fotoğraf düzenlemelerini yaparken flash player kullanımının zorunlu olmasıdır.

Web SitesiPlatform
https://pixlr.com/tr/editor/Online Düzenleyici

Corel AfterShot Pro 3

AfterShot Pro 3, hem Windows hem de Mac ile uyumlu ileri düzey bir fotoğraf düzenleme programdır. Profesyonel fotoğrafçılar ya da yeni başlayan meraklıların fotoğraf makinelerindeki RAW görüntülerini düzenleyebilmeleri için tasarlanmıştır.

Fotoğraflarınızı sınıflandırmanız, yeniden şekillendirmeniz ve farklı programlarla tekrar kullana bilmeniz için dışa aktarım yapmanıza izin verir. Harcadığınız zamanı verimli hale getirerek hızlı toplu düzenlemeler yapabilirsiniz. Aynı zamanda renk ayarları, doygunluk, kontrast, ton, pozlama ve keskinlik gibi farklı bir çok özelliği ile çalışmalarınızda size oldukça yararlı olabilecek bir programdır.

Web SitesiPlatformFiyat
https://www.aftershotpro.comWindows, Mac, Linux€69.99

Photoscape

Akıllı telefonlar ya da dijital kameralarla çekilen fotoğrafların düzenlenmesi ve geliştirilmesi için çeşitli özellikler sunan bir programdır. Görüntüleyici, animasyonlu gıf hazırlama, birden fazla fotoğrafı birleştirerek yeni bir fotoğraf oluşturma, ekran fotoğrafı çekme, parlaklık ve renk ayarları, beyaz dengesi, arka ışık düzeltme, fotoğrafları parçalara ayırma gibi ana özellikleri mevcuttur.

RAW görüntülerini kolayca jpeg biçimindeki görüntülere dönüştürmenizi sağlar. Toplu düzenleme seçeneği fotoğraflar üzerinde günlük çalışma yapan kişiler için idealdir. Yalnızca bir tuşlama ile birden fazla fotoğraf için boyutlandırma, dönüştürme ya da yeniden adlandırma işlemleri yapmanıza imkan sağlamaktadır.

Web SitesiPlatformFiyat
http://www.photoscape.orgWindows, Mac, LinuxÜcretsiz

Bilgisayar İçin Video Düzenleme Programları

Bildiğiniz gibi fotoğraf sanatçıları yalnızca hareketsiz çekimler üzerinde düzenlemeler yapmıyor. Fotoğraf çekimlerinin yanı sıra  video yönetimi ve görüntü işlemesine yönelik çalışmalar yapan fotoğraf sanatçıları ya da yeni başlayan kullanıcılara yönelik önerdiğim video düzenleme programlarını inceleyerek sizin uygun olanı yükleyebilirsiniz.

Avidemux

Avidemux üç ana işletim sistemi (Windows, Linux ve macOS) tarafından desteklenmektedir. Sade arayüzü biraz endişe verici olsa da gördüğünün aksine en güçlü ve popüler video düzenleme ve kurgulama programlarından biridir. Video düzenlemeleriniz de kullanabileceğiniz filtreler, logolar ve kod dönüştürme gibi özelliklerinin yanı sıra aynı biçimdeki videoları doğrudan birleştirip bölme ve birden fazla ses parçalarını uygulamak gibi düzenlemeler yapabilirsiniz.

Web SitesiPlatformFiyat
https://avidemux.sourceforge.netWindows, Mac, Linux, BSDÜcretsiz

Adobe Premiere Pro

Genellikle profesyonel amaçlarla videoları işleyerek düzenleyen kullanıcılar için en gelişmiş programlardan biridir. Görüntü ve ses parçalarını birleştirmek gibi son derece güçlü araçlara sahip olmasının yanı sıra video geliştirme ve düzenleme için önceden ayarlanmış filtrelere ve en küçük ayrıntılara kadar video çalışmalarınıza yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Web SitesiPlatformFiyat
https://www.adobe.comWindows, Mac132 ₺

Lightworks

Yeni başlayan kullanıcılara başlangıç aşamasında zor gibi görünse de kısa zamanda kolaylıkla kavranabilecek bir video düzenleme programıdır. Videolar üzerinde ışık çalışmaları, sıfırdan uygulanabilir filtreler, maskeler ve efektler oluşturmak için araçlar sunmaktadır. Aynı zamanda 3D işleme aracı olarak da kullanılabilir.

Android İçin Grafik Düzenleme Programları

Hızla gelişen teknoloji sayesinde artık bir çok işlemlerimizi akıllı telefonlarımızdan kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Bilgisayar programlarının yanı sıra fotoğraf düzenlemeleriniz de kullanabileceğiniz android cihazlarınız ya da tabletleriniz için de birkaç uygulama önerim olacak.

Camera-FV 5

Android işletim sistemi için fotoğrafınızı çektiğiniz andan itibaren üzerinde işlem yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Cep telefonlarında, tablet bilgisayarlarda ya da android destekli olan fotoğraf makinelerinde kullanıma uygundur. Akıllı telefonunuzun normal kamerasına uygulanan ek ayarları ile sistem kamerasının yerini almaktadır.

Yeni başlayanlar ve profesyonel fotoğrafçılar için özel olarak tasarlanan bu kamera uygulaması ile işlenmemiş fotoğraflarınızı olabildiğince kaliteli bir şekilde işleyebilir ve etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

Google PlayiOSWindows PhoneWeb Sitesi
Camera FV-5 Litehttps://www.camerafv5.com

Adobe Photoshop Express 

Adobe Photoshop Express uygulaması ile renk tonu değişiklikleri, basit filtreler ve düzenlemelerinizi doğrudan akıllı telefonunuzdan ya da tabletinizden yapabilmeniz mümkün. Katmanları kullanarak fotoğrafınızda yaptığınız farklı düzenlemeleri tek bir görselde birleştirebilir ya da bir fotoğrafı katmanlara ayırarak farklı ögeler üzerinde ayrı ayrı çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Katman maskeleri oluşturarak ışıklandırmadan gökyüzü tonlarına kadar fotoğrafınız bulanıklık düzeyine ulaşana kadar her türlü düzenleme işlemlerinizi yapabilir gerektiğinde kolayca orijinal fotoğrafınıza geri dönebilirsiniz.

Google PlayiOSWindows PhoneWeb Sitesi
Photoshop Express Photo EditorPhotoshop Express Photo EditorAdobe Photoshop Expresshttps://www.adobe.com

Aviary Photo Editor

Fotoğraflarınızı hareket halindeyken bile fazla güçlük çekmeden düzenlemenize olanak tanıyan güçlü bir fotoğraf düzenleyicidir. Kolay anlaşılır arayüzü sayesinde fotoğraflarınızın birçok noktasına kısa sürede detaylı bir şekilde müdahale edebilirsiniz.

Temel düzenleme araçları(keskinleştirme, yönlendirme, kırpma, kontrast, parlaklık ayarları gibi), fotoğraf geliştirme ayarları, efekt ve çeşitli fırça ya da renkleri kullanarak yapabileceğiniz çizimler gibi özellikleri ile android, ios ve windows üzerinden çalışmalarınıza hız kesmeden devam edebilirsiniz.

Google PlayiOSWindows PhoneWeb Sitesi
Aviary Photo Editorhttps://7logic.us

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu