Windows

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmeye karar verdiğinizde tüm kişisel bilgilerinizin de (kullanıcı adınız, fotoğraf, video ve takipçiler gibi) silineceğini unutmayın. Çünkü hesabı sil seçeneğine tıkladıktan sonra bilgilerinizi kurtarılamaz. Sizlere tavsiyem fotoğraf ve videolarınızı indirdikten sonra hesabınızı silmeniz olacaktır.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir ?

Instagram hesabınıza giriş yaptığınızda bir çok işleminizi profil düzenle ya da ayarlar menüsünden yapabilirsiniz. Ancak kalıcı olarak hesabı silme işleminde bu tür bir seçenek bulunmaz.

Instagram hesabını kalıcı olarak silme işlemini telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan benzer adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Bilgisayardan kalıcı olarak hesap silme işlemi yapmak için öncelikle buradaki linke tıklayarak Instagram hesabınıza giriş yapın ardından istenilen alanlara kullanıcı adınız ve şifrenizi yazarak hesabınıza giriş yapın.

Telefonunuzdan kalıcı olarak hesap silme işlemi yapmak için yukarıda vermiş olduğum linke tıklayarak kullanıcı adınızı ve şifrenizi istenilen alanlara yazın.

Instagram hesabınızı neden silmek istediğinize dair çıkan soruya uygun olan cevabı seçin. Sorunun hemen altında instagram şifrenizi girmeniz istenecektir. Şifrenizi girdikten sonra sol alt kısımda “hesabı kalıcı olarak sil” seçeneğine tıklayın.

Sonradan düşüncenizin değişmesi durumunda sil işlemini gerçekleştirdiğiniz tarihten itibaren 30 gün içinde hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz ancak 30 günlük süre süre dolduktan sonra hesabınız tamamen silinir ve tekrar giriş yapamazsınız.

Instagram Verileri Nasıl Yüklenir?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce yapmanız gereken ilk şey verilerinize telefonunuza ya da bilgisayarınıza yüklemek olmalıdır. Ancak bu işlemi yapmak için Instagram’dan talepte bulunmanız gerekmektedir. Veri indirme işlemini telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan benzer adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Bilgisayarınıza verilerinizi indirmek istiyorsanız öncelikle internet tarayıcınızdan instagram hesabınıza giriş yapın.

Ardından sol alt kısımdaki “daha fazla’’ seçeneğine tıklayın ve “ayarlar menüsüne” girin. Açılan ekranda “gizlilik ve güvenlik’’ seçeneğine tıklayın.

Ekranı biraz aşağıya kaydırdığınızda “ veri indirme’’ seçeneği yazan yere giriş yapın. Verilerinizi indirmek istediğiniz e posta adresinizi istenilen bölüme yazarak “ileri” butonuna tıklayın.  

Son olarak ınstagram şifrenizi gösterilen alana tekrar yazın ve “indirme talep et” seçeneğine tıklayın.

Telefonunuzdan verilerinizi indirmek istiyorsanız bilgisayarda yapılan veri indirme işleminde olduğu gibi öncelikle internet tarayıcınızdan Instagram hesabınıza giriş yapın.

Ana sayfanın sağ alt köşesindeki profil resminizin üzerine tıklayın. Açılan sayfanın sol üst köşesindeki “ayarlar” simgesine tıklayın.

Ardından “gizlilik ve güvenlik” seçeneğine giriş yapın. Ekranı aşağıya doğru kaydırdığınızda “veri indirme” seçeneğini görmüş olacaksınız.

Instagram şifrenizi tekrar girmeniz istenilen yere yazarak “indirme talep et” butonuna tıklayın. Son olarak yeni açılan ekranda ilgili yere verilerinizi indirmek istediğiniz e posta adresinizi yazın ve “ileri” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayar üzerinden yaptığınız veri indirme işleminde olduğu gibi belirli bir süre içerisinde Instagram tarafından size gönderilen e-posta bağlantısındaki “veri indirme” seçeneğine tıklayarak verilerinizi indirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesap silme işlemi kalıcı bir süreç mi?

Evet, Instagram hesap silme işlemi geri alınamayan kalıcı bir işlemdir. Instagram hesabınızı sildiğiniz takdirde artık erişilemez hale gelir ve gönderiler, yorumlar ve takipçiler dahil olmak üzere hesapla ilişkili tüm içerik platformdan kalıcı olarak kaldırılır.

Instagram hesabı neden silinir?

Instagram hesabının silinmesinin birkaç farklı nedeni vardır; örneğin platformun hizmet şartlarını ihlal ettiği tespit edilirse veya hacklendiğinden ya da kötü amaçlarla kullanıldığından şüphelenilirse talepte bulunabilirsiniz. Bu durumlarda Instagram, hesap sahibini ve diğer kullanıcıları korumak ve platformun güvenli ve uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak için hesabı kendisi de silebilir.

En hızlı şekilde Instagram hesabı nasıl silinir?

Instagram hesap sahibi hesabını silmek isterse, bunu hesap ayarlarına erişip “Hesabınızı Silin” seçeneğini seçerek yapabilir. Bu işlemin kalıcı olduğunu ve geri alınamayacağını unutmamak önemlidir. Bu nedenle bir Instagram hesabını silip silmeyeceğine çok dikkat edin.

Instagram hesabımı sildim, geri alabilir miyim?

Instagram hesabınız silindiyse ve Instagramı tekrar kullanmak istiyorsanız silinen hesap ile maalesef bu mümkün değil. Yeni bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

Instagram’da hesap dondurma ile silme arasındaki fark nedir?

Hesap dondurma, hesabınızın geçici olarak askıya alınması, silmek ise hesabınızın platformdan kalıcı olarak kaldırılmasıdır. Dondurulan hesaplar şifresiyle giriş yapıldıktan sonra tekrar aktif olurken, silinen hesaplara 30 günlük süre aşımından sonra geri erişmek mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu