Windows

Instagram Hesabı Geçici Olarak Nasıl Dondurulur?

Çeşitli nedenlerden dolayı Instagram hesabınızı hayatınızdan çıkarmak istiyorsunuz ancak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair bilginiz yoksa endişe etmeyin. Hesabınızı geçici olarak dondurmak ya da tamamen silmek gibi 2 farklı tercihiniz bulunuyor. Bu rehberimiz de Instagram hesabınızı nasıl geçici olarak dondurabileceğinizi sizlere anlatacağım.

Instagram Hesabı Geçici Olarak Nasıl Dondurulur?

Hesabınızı geçici olarak devre dışı bıraktığınızda Instagram profilinizdeki videolarınızı, fotoğraflarınızı, yorumlarınızı ve beğenilerinizi gizlemektedir. Hesabınızı aktif hale getirmek istediğinizde ise kullanıcı adınız ve şifrenizle tekrar giriş yapabilirsiniz. Unutmayın hesabınızı yalnızca haftada bir kez dondurabilirsiniz.

Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmanız için yapmanız gereken ilk şey Instagram hesabınıza uygulama yerine bir internet tarayıcısından (google crome, yandex gibi) giriş yapmanızdır.

Instagram Hesabını Geçici Olarak Dondurma (Telefon)

Yukarıda belirttiğim gibi öncelikle hesabınıza bir internet tarayıcısı üzerinden giriş yapın. Ardından menünün sağ alt köşesindeki profilinizin küçük resmine tıklayın ve açılan yeni ekranda “profili düzenle” seçeneğini tıklayın.

 • Sayfanın alt kısmına doğru ekranı kaydırdığınızda sağ alt köşede yer alan “hesabımı geçici olarak dondur’’ seçeneğine tıklayın.
 • Açılan yeni ekranda hesabınızı neden dondurmak istediğinize dair bir soru mevcut.
  • Soru altındaki “seç’’ tuşuna tıkladığınızda açılan cevaplardan size en uygun olana tıklayın.
 • Sorunun hemen altında ınstagram şifrenizi girmeniz istenecektir.

Şifrenizi yazdıktan sonra sol alt kısımdaki “hesabımı geçici olarak dondur’’ seçeneğine tıkladığınızda tekrar kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapana kadar hesabınızı etkisiz hale gelmiş olacak.

Instagram Hesabını Geçici Olarak Dondurma (Bilgisayar)

İnternet tarayıcınızdan ınstagram hesabınıza giriş yapın. Hesabınızda kayıtlı olan telefon numaranıza mesaj olarak ınstagram tarafından kod gönderilebilir bilgisayarınızda ilgili yere yazın.

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki profil resminiz üzerine tıklayın.
 • Açılan sayfada “profili düzenle’’ seçeneğine tıklayın.
 • Gelen sayfanın alt kısmında “hesabımı geçici olarak dondur’’ seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınız neden dondurmak istediğinize ait soruya hemen yanındaki “seç’’ butonuna tıklayarak size en uygun olan cevabı seçin.
 • Sorunun hemen alt kısmında Instagram şifrenizi girmeniz istenecektir.
 • Son olarak “hesabı geçici olarak dondur” seçeneğine tıkladığınızda tekrar giriş yapana kadar hesabınızı etkisiz hale getirmiş olacaksınız.
Instagram hesabını tamamen silmek ile geçici olarak kapatmak arasındaki fark nedir?

Hesabı geçici olarak kapatma işlemi ınstagramdaki paylaşımların kalıcı olarak silinmeden profilinizi bir süre için devre dışı bırakmanız ve gizleme işlemidir. Silme işlemi ise kalıcıdır     hesabınızı devre dışı bırakır ve bilgilerinizi sunucu üzerinden tamamen kaldırmaktadır.

Instagram hesabı tekrar nasıl aktif hale getirilir?

Kullanıcı adınız ve şifrenizle Instagram’a giriş yaptığınızda hesabınız yeniden aktif hale gelir.

Instagram’da dondurulmuş hesap çalınabilir mi?

Birisinin dondurulmuş bir Instagram hesabına erişim sağlaması ve hesabın kontrolünü ele geçirmesi mümkündür. Bunun nasıl gerçekleşebileceğine ilişkin detaylar ise hesabı korumak için alınan önlemlere bağlıdır. Dondurulan hesaplara giriş yapılabilmesi durumunda yeniden aktif olur ve erişilebilir duruma gelir.

Dondurulan Instagram hesabı silinir mi?

Hayır, dondurulan Instagram hesabı siz yeniden giriş yapana dek gizlenmiş olacaktır. Instagram hesabınızın tamamen silinebilmesi için sizin onayınız gerekmektedir.

İhlal nedeniyle dondurulan hesap geri alınabilir mi?

Instagram hesabınızın hacklendiğinden veya kötü amaçlarla kullanıldığından şüphelenildiği için dondurulmuşsa, hesap sahibi kimliğini kanıtlayarak ve Instagram’ın destek ekibi tarafından belirtilen adımları izleyerek hesabın yeniden aktif hale getirebilirsiniz.

Dondurduğum Instagram hesabım aramalarda görünür mü?

Hayır, hesabınız yeniden aktif hale getirilene kadar aramalarda ve arkadaş listelerinde görüntülenmeyecektir. Daha önce mesajınız bulunan kullanıcılarda ise profil resminiz görüntülenmez ve kullanıcı adınızda “Instagram Kullanıcısı” ibaresi yer alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu