Windows

En Eğlenceli 9 Mobil MOBA Oyunu

MOBA (Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası) oyunları, çevrimiçi olarak iki takımın birbiriyle rekabet ettiği popüler bir oyun türüdür. MOBA oyunlarda, oyuncular tek bir kahramanı kontrol eder. Oyundaki amaç ise üslerini veya bağlantı noktalarını yok ederek düşman takımı yenmek için mücadele etmektir.

MOBA oyunlarında genellikle her biri kendine özgü yeteneklere ve oyun tarzlarına sahip çeşitli kahramanlar bulunur. Round başlamadan önce her iki takımda kontrol etmek istediği kahramanı seçebilir. Her takımda aynı kahramanı sadece 1 oyuncu seçebilir. Savaşlarda başarı sağlayabilmek için takıma uyum sağlamak oldukça önemlidir.

MOBA türündeki oyunların asıl amacı, üslerinde bulunan düşman takımın kulesini yok etmektir. Düşman bağlantı noktasına ulaşmak için oyuncular, ilerlemek için yok edilmesi gereken savunma ve düşman kulesinden geçmelidir. Oyuncular düşmanları yenmek ve düşman yapılarını yok ederek puanlar ve ödüller kazanır. Bu puanları gelecekteki maçlarda kendilerine yardımcı olacak öğeler ve yükseltmeler satın almak için kullanabilirler.

Bu listemizde sizler için [yil] yılında mobil platformlarda oynanabilecek en eğlenceli 10 MOBA oyununu sunuyorum.

Mobile Legends: Bang Bang

Mobil Legends: Bang Bang, Moonton tarafından geliştirilen ve yayınlanan çok oyunculu çevrimiçi savaş (MOBA) oyunudur. Oyun 2016 yılında Android ve iOS cihazlar için piyasaya sürülmüştür.

mobile legends bang bang afiş fotoğrafı

Mobile Legends’da oyuncular bir kahramanı kontrol eder ve düşman oyunculardan oluşan bir takıma karşı savaşmak için diğer dört oyuncuyla takım oluşturur. Oyundaki amacınız kendi üssünüzü savunurken düşman takımın “Kristal” adı verilen üssünü yok etmektir. Her takımın üssü haritanın karşıt uçlarında yer alır. Savunma yapıları ve yapay zeka kontrollü düşman birimleri tarafından korunur.

Mobile Legends’taki her kahramanın benzersiz yetenekleri ve becerileri vardır. Büyücüler, nişancılar, suikastçılar, tanklar ve destekler gibi çeşitli kahraman sınıfları arasından seçim yapılabilmektedir. Oyuncular oyunda ilerledikçe kahramanlarının seviyesini yükseltebilir, yeni yeteneklerin kilidini açabilir ve kahramanlarının derece ve yeteneklerini artırmak için öğeler satın alabilir.

Mobile Legends’te dereceli maçlar, sıradan maçlar, çeşitli etkinlikler ve turnuvalar olmak üzere birkaç farklı oyun moduna sahiptir. Rakiplerine göre en büyük artısı geniş bir oyuncu topluluğuna, dünyanın dört bir yanındaki turnuvalarda ve liglerde yarışan profesyonel takımlar ve rekabetçi e-spor sahnesine olmasıdır.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
Moonton5 v 5+500 Milyon4.5 / 5Android / iOS

Arena of Valor

Arena of Valor, Level Infinite ve TiMi Studio Group tarafından geliştirilen ve yayınlanan mobil MOBA oyunudur. İlk olarak 2015 yılında Çin’de tanıtılan bu oyun2017’de global olarak piyasaya sürüldü.

Arena of Valor afiş fotoğrafı

Amacınız kendi üssünüzü savunurken düşman takımın “Crystal” adı verilen üssünü yok etmektir. Her takımın üssü haritanın karşıt uçlarında yer alır ve savunma yapıları ve yapay zeka kontrollü düşman birimleri tarafından korunur. Düşman Kristalini yok etmek için, oyuncular bir takım olarak birlikte çalışmalı, düşman oyuncuları yenmek ve düşmanın savunmasını aşmak için kahramanlarının benzersiz yeteneklerini ve becerilerini kullanmalıdır. Düşman Kristalini başarıyla ilk yok eden takım oyunu kazanır.

Düşman Kristalini yok etmenin yanı sıra, oyuncular düşman oyuncuları yenerek, haritadaki önemli hedefleri ele geçirerek ve düşman yapılarını yok ederek de puan kazanabilirler. Bu puanlar kahramanın becerilerini ve yeteneklerini artıran öğeleri satın almak için kullanılabilir. Kazanılan puanları oyun ilerledikçe daha güçlü olmak için kullanırsınız.

Özetleyecek olursak Arena of Valor’da zafere ulaşmak için strateji ve takım çalışmasından yararlanarak düşman takımını alt etmek zorundasınız.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
Level Infinite5 v 5+10 Milyon4.3 / 5Android / iOS

League of Legends Wild Rift

League of Legends Wild Rift, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan mobil tabanlı MOBA oyunudur. Yine Riot Games tarafından geliştirilen popüler PC oyunu olan League of Legends’ın mobil sürüme optimize edilmiş halidir. League of Legends Wild Rift 2020 yılında Android ve iOS cihazlar için tanıtılmıştır.

League of Legends Wild Rift afiş fotoğrafı

Mobil’de MOBA sektörünü Mobile Legends: Bang Bang’ın domine etmesiyle piyasaya ek güçlü rakip olarak giriş yapan League of Legends Wild Rift henüz MLBB’nin kitlesine ve başarısına erişebilmiş değil.

League of Legends Wild Rift, strateji, beceri ve takım çalışması unsurlarını birleştiren hızlı tempoya sahip, aksiyon dolu bir oyundur. Oyuncular bir kahraman karakteri kontrol eder ve düşman oyunculardan oluşan bir takıma karşı savaşmak için diğer dört oyuncuyla takım oluşturur. Oyundaki amacınız kendi üssünüzü savunurken düşman takımın “Nexus” adı verilen üssünü yok etmektir. Her takımın üssü haritanın karşıt uçlarında yer alır ve savunma yapıları minyon adı verilen yapay zeka kontrollü düşman birimleri tarafından korunur.

Genel olarak League of Legends Wild Rift’e baktığımızda tüm oyuncular için eğlenceli saatler sunan heyecan verici ve stratejik bir mobil oyundur. İster tecrübeli olun ister MOBA türüne yeni başlayan biri olun, League of Legends Wild Rift’te herkes için bir şeyler var.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
Riot Games5 v 5+50 Milyon3.7 / 5Android / iOS

Vain Glory

Vainglory, Super Evil Megacorp tarafından geliştirilen ve yayınlanan çok oyunculu çevrimiçi MOBA oyunudur. iOS ve Android cihazlar için 2014 yılında bu yana başarısını devam ettirmektedir.

Vain Glory afiş fotoğrafı

Vainglory’nin göze çarpan özelliklerinden biri, MOBA türü oyunlar arasında en gerçekçi ve üstün grafik dizaynıdır. Karakterler ve atmosfer son derece ayrıntılı ve güzel bir şekilde tasarlanmış. Bu da sürükleyici ve görsel açıdan çarpıcı bir oyun deneyimi sunuyor.

Oynanış açısından bakacak olursak standart MOBA formülünü benimsiyor. Oyuncular bir kahraman karakteri kontrol eder ve düşman oyunculardan oluşan bir takıma karşı savaşmak için diğer dört oyuncuyla takım oluşturur. Amacımız ise kendi üssümüzü savunurken düşman takımın “Vain Crystal” adı verilen üssünü yok etmektir. Her takımın üssü haritanın karşıt uçlarında yer alır ve savunma yapıları yapay zeka kontrollü düşman birimleri tarafından korunur.

Geniş kahraman kadrosu ve çeşitli oyun modları, her oyuncu tipine hitap edecek şekilde hazırlanmış. Rekabetçi e-spor alanı ise oyuna ekstra bir derinlik katıyor. MOBA türünün hayranıysanız Vainglory önerebileceğim oyunların başında geliyor.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
Super Evil Megacorp5 v 5+10 Milyon4.1 / 5Android / iOS

Heroes Evolved

Heroes Evolved, R2 Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan çok oyunculu MOBA oyunudur. İOS ve Android cihazlar için 2017 yılında piyasaya sürülmüştür.

heroes evolved afiş fotoğrafı

Heroes Evolved’in en dikkat çeken kısmı seçim yapabileceğiniz geniş kahraman listesidir. Oyunda her biri kendine özgü yeteneklere ve oyun tarzına sahip 50’den fazla farklı kahraman bulunuyor. Kahraman sınıfları ise büyücüler, nişancılar, suikastçılar, savaşçılar ve desteklerden oluşuyor. Oyuncular tercih ettikleri oyun tarzına en uygun kahramanı seçebilirler. Farklı kahraman karakterlerini deneyip kendi oyun tarzlarına en uygun olanı bulabilmeniz içinse çok fazla antrenman ve alıştırma seçeneğiniz bulunmakta.

Oynanış açısından klasik moba türünün dışına çıkılmamış. Oyuncular bir kahraman karakteri kontrol ederek düşman oyunculardan oluşan bir takıma karşı savaşmak için diğer dört oyuncuyla takım oluşturur. Kendi üssünüzü savunurken düşman takımın “Core” adı verilen üssünü yok etmeniz gerekir. Strateji ve aksiyon arasında iyi bir denge sağlamayı başaran Heroes Evolved oldukça akıcı ve eğlencelidir.

Burada değineceğim bir diğer noktası da mevcut oyun modlarının çeşitliliği. Dereceli ve sıradan maçlara ek olarak oyuncuların ilgisini çekmek için çeşitli etkinlikler ve turnuvalar da sık sık karşımıza çıkıyor. Bu etkinliklerde oldukça eğlenceli.

Eski yönlerine değinecek olursak rakiplerinin bir çoğuna göre grafik dizaynı düşük kalıyor. Eğer benim gibi bu gibi durumlara çok takılan biri değilseniz herhangi bir problem olmayacaktır.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
Netdragon5 v 5+10 Milyon4.5 / 5Android / iOS

Legend of Ace

Legend of Ace, Fantuan Network tarafından geliştirilen ve yayınlanan moba oyunudur. Android ve iOS cihazlar için 2017 yılında piyasaya sürülmüştür.

legend of ace afiş fotoğrafı

MOBA oyunu oynadığınızda kendi kendinize “MOBA oyunlar harika ama keşke daha da kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olsaydı” dediğiniz oldu mu? Eğer öyleyse, Legend of Ace tam size göre bir oyun!

Aralarından seçim yapabileceğiniz 100’den fazla farklı kahraman karakteriyle, oyun tarzınıza en uygun olanın hangisi olduğunu bulmak için saatler harcayacaksınız. Nihayet bir kahramanınızı seçtiğinizde, Legend of Ace’in kaotik dünyasına atılacak ve burada düşman takımın “Core” (üssünü) yok etmek için umutsuz bir çabayla düşman oyunculara ve yapay zeka kontrollü birimlere karşı savaşacaksınız. Şimdiden size başarılar dilerim çünkü bu yapay zekalar oldukça zor.

Oyunda sizi zafere götürebilmesi için (veya daha büyük olasılıkla yenilgi) takımınız eşlik ediyor olacak. Her biri kendine özgü yeteneklere ve oyun tarzına sahip (hiçbiri yardımcı olmayacak) diğer dört oyuncu size katılacak. Birlikte, uyumsuz uyumsuz bir takım oluşturacak ve galip gelmeyi (ya da en azından sonuncu olmamayı) umarak oyun boyunca savaşmaya devam edeceksiniz.

Şaka bir yana telefonda farklı bir MOBA oyun deneyimlemeye hazırsanız Legend of Ace’i mutlaka deneyin! Yanınıza bolca atıştırmalık aldığınızdan emin olun çünkü sürekli yenilgiyle başa çıkmak için onlara ihtiyacınız olacak.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
Still Gaming5 v 5+10 Milyon4.1 / 5Android / iOS

Planet of Heroes

Planet of Heroes, Fast Forward Studios tarafından geliştirilen ve yayınlanan moba türü oyunlardan bir diğeri. Android ve iOS cihazlar için 2016 yılında piyasaya sürülmüştür.

planet of heroes afişi

Atmosfer açısından Planet of Heroes, oyuncuların güçlü kahraman karakterleri kontrol ettiği ve destansı 5v5 maçlarda düşman takımlara karşı savaştığı fantastik bir dünyada geçiyor. Oyunda, her biri kendine özgü yeteneklere ve oyun tarzına sahip çeşitli kahraman karakterleri arasından seçim yapabilirsiniz. Kahraman sınıfları arasında büyücüler, nişancılar, suikastçılar, savaşçılar ve destekler bulunur.

Planet of Heroes’de savaşlar çeşitli haritalarda, yüksek hızlı tempoda ve aksiyon dolu gerçekleşir. Oyun ayrıca dereceli maçlar, klasik maçlar ve çeşitli etkinlikler ve turnuvalar olmak üzere çeşitli farklı oyun modlarına sahiptir.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
MY.GAMES B.V.5 v 5+1 Milyon3.1 / 5Android / iOS

MyMyMoba

MyMyMoba, JUMP WORLD HK LIMITED tarafından geliştirilen ve yayınlanan moba türü oyunlardan birisidir. Android ve iOS cihazlar için 2022 yılında piyasaya sürülmüştür.

mymymoba oyun afişi

Bu oyunu farklı kılan en önemli yanı rakiplerine göre kahramanların birer anime karakteri şekilde çizilmiş olmasıdır. Oyun atmosferi ve hikayeleri de buna göre düzenlenmiş. Grafikler açısından eşi benzeri bulunmayacak bir MOBA türüdür.

Listemizde bulunan en yeni MOBA oyunu olmanın yanı sıra farklı bir atmosferde ve hikayede olmayı başarabilen bir yapım. Muhtemelen henüz yeni çıkış yapmasından dolayı Türkçe dil desteği bu oyunda bulunmuyor.

50’den fazla benzersiz kahraman ve 200’den fazla eşssiz kostüm bulunan MyMyMoba, MOBA müsabakalarına giriş yapabilmenize ve gerçek bir kazanan olmanıza kolaylık sağlar! Henüz çiçeği burnunda olan bu oyuna değişiklik arayanlardansanız şans verebilirsiniz.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
MY.GAMES B.V.5 v 5+100.000– / 5Android / iOS

AutoChess Moba

Auto Chess Moba, Dragonest Co. tarafından geliştirilen ve yayınlanan popüler strateji oyunu Auto Chess’in mobil versiyonudur. Android ve iOS cihazlar için 2020 yılında piyasaya sürülmüştür.

Atmosfer açısından Auto Chess Moba, oyuncuların kahramanlardan oluşan bir takımı kontrol ettiği ve destansı 5v5 maçlarda düşman takımlara karşı savaştığı fantastik bir dünyada geçiyor. Oyunda, her biri kendine özgü yeteneklere ve oyun tarzına sahip, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kahraman karakterleri bulunmaktadır. Kahraman sınıfları arasında büyücüler, nişancılar, suikastçılar, savaşçılar ve destekler bulunur.

Auto Chess Moba’nın oynanışı ise oyunculardan oluşan bir takım kurup yönettikleri ve sıra tabanlı savaşlarda düşman takımlara karşı rekabet ettikleri popüler strateji oyunu Auto Chess mantığına dayanmaktadır. Amaç, düşman takımın tüm kahraman karakterlerini yenmek ve galip gelmektir.

Klasik 5 v 5 moba türünden sıkıldıysanız AutoChess sizin için farklılık oluşturabilir.

GeliştiriciPvPİndirilmePuanİndir
AutoChess Moba5 v 5+500.0004.0 / 5Android / iOS

Ve artık listemizin sonuna geldik. Oynayıp test ettiğim 9 MOBA oyununu sizlerle paylaşmak istedim. Sizde önerilerinizi, fikirlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Başka bir öneri listemizde görüşmek üzere :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu