Windows

Twitch Alternatifi En İyi Canlı Yayın Platformları

Twitch, 2011 yılında piyasadaki yerini olan canlı oyun ve yayın akış platformudur. Günümüzde oyun yayınlarının haricinde sohbet ve eğlence yayınları da düzenlenmektedir. Kuruluşundan bu yana çevrimiçi oyun ve e-spor içerik yayıncılığı kategorisinde lider hale gelmiştir.

Twitch platformunun günlük 15 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve her ay iki milyar dakikadan fazla içerik izleniyor. Bu kadar çok yayıncı ve izleyicinin dikkat çekmek için yarıştığı Twitch’te kalabalığın arasından sıyrılmak piyarınızı yapabilecek arkadaşlarınız olmadığı sürece zor olabilir.

Ayrıca, birçok yayıncı Twitch’in uygulamaya koyduğu yeni kurallardan hoşlanmıyor. Eğer farklı bir yayın platformu arıyorsanız bu içeriği sizler için hazırlıyorum. Twitch’in alternatiflerden 10 tanesini yakından inceleyeceğiz.

YouTube Gaming

youtube gaming websitesi ekran görüntüsü

YouTube Gaming, en fazla ziyaretçiye sahip olan Twitch alternatiflerinden biridir. Bu platform oyuncuların oyunlarını yayınlamalarını izlemek ve canlı yayınlarda ki sohbetlere katılabilmek için harika bir deneyim sunuyor. Google alt yapısı ile güçlü yayın çözünürlüğü sunmasının yanı sıra reklam yayın politikası da Twitch kadar katı değil.

Kendi oyun yayınınızı sunmak istiyorsanız, YouTube Gaming bunun için harika bir hizmete anlayışına sahip. Kurulumu kolaydır ve dakikalar içinde yayına başlayabiliyorsunuz. Twitch Prime abonelerinin Twitch’te sahip olduğu gibi bindirmelere sahip olmasa da, diğer özelliklerle bunu telafi ediyor.

YouTube Gaming sohbet odaları, canlı oyun yayınları ve kanallar özelliklerine sahip. Ayrıca Twitch’de bulunan Abonelik sistemi Youtube’da Katıl sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği ise Twitch’e göre kat kat daha güzel çünkü abonelik ücretlerini siz belirliyorsunuz. Bu sayede dilerseniz Katıl’dan abone olan takipçilerinize özel yayınlarda yapabilirsiniz.

Oyun yayınınızı paylaşmak veya başkalarının canlı yayınlarını izlemek için yeni bir platform arıyorsanız, YouTube Gaming kesinlikle göz atmaya değer. YouTube Gaming, Twitch’ten daha fazla özelliğe ve daha geniş içeriğe sahip. Arama işlevi nedeniyle YouTube Gaming’de video bulmak daha kolay. Ayrıca ülkemizde de oldukça Popüler olan Youtube alternatif platformlara nazaran sizin için daha avantajlı olacaktır.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
26 Ağustos 2015+35.000.000GoogleYoutube Gaming

Facebook Gaming

facebook gaming websitesi ekran görüntüsü

Facebook bir sosyal medya platformundan bir oyun yayın platformuna dönüştü. Ülkemizde sosyal medya kısmını artık orta yaş üstü kişilerin kullandığı aşikar :) ama canlı yayın tarafında işler biraz değişiyor.

Facebook Gaming, Twitch için mükemmel bir alternatiftir ve kullanıcı odaklı kolay bir arayüzle hazırlanmıştır. İçerik oluşturucular, GameOn yazılımını kullanarak videolarını doğrudan Facebook uygulamasından veya tarayıcıdan paylaşabiliyor.

Sponsorlar, bağışlar ve abonelikler yoluyla para kazanarak içeriklerinden gelir elde edebiliyorsunuz. Facebook Gaming, kullanıcılarla etkileşim de kalabilmeniz için Twitch benzeri bir sohbet odasına sahip. Ayrıca Instagram, YouTube ve Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarından video izlemenize de olanak sağlamakta.

Yayıncılar, canlı oyun akışının yanı sıra Facebook Gaming’e önceden kaydedilmiş videolar yükleyebilir. Facebook’da canlı yayına başlamak için sadece bir hesap oluşturmanız yeterli. Herhangi bir partnerlik onayı vb. süreçleri beklemeye gerek kalmadan yayınlara başlayabilirsiniz.

Twitch’e kıyasla bu platformda canlı yayın yapmanın en büyük avantajı, yayınlarınızı izleyebilecek ve potansiyel olarak kemik kitlenizi oluşturabilecek iki milyardan fazla üyesi bulunan devasa bir platform olmasıdır. Türkiye tarafında ise işler hiçte fena değil ortalama bir yayınca 1.5 – 2 bin arası izlenmeye sahip.

eSport ligi bundan böyle tüm müsabakalarını Facebook Gaming üzerinden yayınlamayı kabul ettiği için son zamanlarda bu platform hızla büyümeye devam ediyor. Tüm büyük turnuvaların bu platformda yayınlanacağı ve size kitlenizi büyütmek için geniş bir fırsat sunacağı anlamına geliyor.

Facebook Gaming’in bir diğer büyük avantajı da yayıncılara sunduğu geniş özelliklerdir. Bunlar arasında kolay yayın kurulumu, izleyicilerle etkileşimli canlı yayın, yerleşik yayın analizi, ücretli abonelikler, bağışlar ve sponsorluklar gibi para kazanma seçenekleri yer alıyor.

Son olarak Facebook Gaming, üç kişiye kadar ortak yayın yapma ve canlı şovlar oluşturma gibi diğer platformlarda bulunmayan bazı benzersiz özellikler de sunuyor.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
1 Haziran 2018+30.000.000MetaFacebook Gaming

Nimo TV

Nimo TV, dünyanın her yerinden oyuncuların birbirleriyle buluşmasına ve oyun deneyimlerini paylaşmasına olanak tanıyan bir canlı yayın platformudur. Nimo TV, Twitch’in başarısına ve global pazarda ki tekelleşmesine engel olması için oluşturuldu. Twitch’in yayıncılar ve izleyeyiciler üzerinde ki ortansızın politika düzenlemeler can sıkıcı olmaya başladığı için Nimo TV bu süreci fırsat olarak gördü. Birçok yönden Twitch’e benzer ancak bazı önemli farklılıklar da vardır.

Nimo TV, sadece oyun oynamanın ötesinde müzik, yemek pişirme ve hatta spor dahil olmak üzere çeşitli içerikler sunmamıza izin veren bir platform. Genel olarak Twitch’e göre daha sürükleyici ve interaktif bir yayın deneyimi sunuyor. Bununla birlikte, Nimo TV’nin Twitch ile aynı düzeyde marka bilinirliğine veya kullanıcı tabanına sahip olmadığını belirtmek gerekir. Buna rağmen yayın kalitesi Twitch’e kıyasla daha başarılı diyebilirim.

Her ikisi de harika bir içerik sunuyor ve sadık bir izleyici kitlesine sahip ancak Nimo bazı önemli özellikleriyle öne çıkıyor.

Yeni başlayanlar için, Twitch esas olarak oyun içeriğine odaklanırken, Nimo TV müzik, sanat ve hatta yemek pişirme gibi çeşitli kategoriler sunuyor. Bu durum Nimo TV’de her kesime uygun içerik paylaşımı olduğu anlamına gelirken, Twitch daha çok belirli bir kitleye yönelik içerik oluşturmanıza izin verir.

Nimo TV ayrıca hem yayıncılar hem de izleyiciler için daha düşük bir giriş engeline sahip. Nimo TV’ye başlamak için pahalı ekipmanlara veya üst düzey internet hızlarına gerek yok. Zaten bu özelliği onu herkes için daha erişilebilir hale getiren nokta.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
24 Kasım 2014+ 25.000.000Huya LiveNimo.tv

Steampowered

Valve Corporation’ın geliştirmiş olduğu Steam, dünyanın en popüler oyun platformlarından biri ve her geçen gün gelişen yayın topluluğuna sahiptir. Ülkemizde de en popüper dijital oyun dağıtım ağı.

Steampowered, oyuncuların canlı yayın ve yayınlandan alınan kesitlerin videolarını izlemenizi sağlar.
Ayrıca canlı yayın esnasında izleyicilerle sohbet edebilir, favori yayıncılarınızı takip edebilir ve canlı yayına geçtiklerinde bildirim alabilirsiniz.

Steam ile ilgili en güzel özelliklerden biri yerleşik bir oyun mağazasına sahip olmasıdır. Oyunları doğrudan platformdan üzerinden satın alabilir ve oynamaya hemen başlayabilirsiniz. Diğer oyun platformlarında olduğu gibi oyunların indirilmesini beklemenize gerek kalmaz. Son olarak PC ve Mac işletim sistemleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm cihazlarda kullanılabilir.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
12 Eylül 2003+20.000.000Valve CorporationSteam

DLive

En sevdiğiniz içerik oluşturucuların canlı yayınlarını izlemek istiyorsanız, DLive Twitch’e harika bir alternatiftir. İnsanların bu platformu Twitch ve diğer benzer web sitelerine kıyasla tercih etmelerinin birkaç nedeni var. Bunlardan biri, bu web sitesinde reklam olmamasıdır; böylece, müdahaleci reklamlardan rahatsız olmadan kesintisiz videoların keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca DLive’da harika bir topluluk var bu da onu diğer alternatiflerinden daha eğlenceli ve ilgi çekici bir deneyim haline getiriyor. Yayıncılar ve izleyiciler çok arkadaş canlısı ve destekleyicidir bu nedenle ilgi alanlarınızı paylaşan birini bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

DLive’ın tercih edilmesinde ki bir diğer etkende abone almadan, bağış almadan para kazana bilmenizdir. Yani Dlive yayınlarınızda izleyici başına parada kazanabilirsiniz. Bu da yayıncıların, yayıncılıktan para kazanmalarını ve izleyiciler arasında ki ötekileştirmeyi bitiriyor.

Ayrıca, DLive’ın hizmetlerini kullanmak veya onlar aracılığıyla bir satın alma işlemi yapmak için herhangi bir ücret talep etmediğini de belirtmek gerekir. Doğrudan Amazon Prime Video veya Hulu Plus aboneliği yerine bu platformla çevrimiçi bir şeyler satın alırken tasarruf edebilirsiniz.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
Eylül 2018+5.000.000BitTorrentDlive.tv

Tiktok Live

TikTok çok sayıda kullanıcı tarafından kısa videolar paylaşmak ve eğlenmek için bir tür video platform hizmeti olarak kullanılıyor. Ülkemizde 50 milyon kayıtlı kullanıcısı olduğu bilinen bu uygulama deva ölçüde büyüyerek ilerlemeye devam ediyor.

Geliştirici ekibin 2020 yılında aldığı bir karar sonrasında Tiktok’a canlı yayın özelliği eklendi. İlk başta basit bir anlık yayın amacı güdülürken ilerleyen süreçlerde bütçeli yayın platformu halini aldı. Bütçe dediysekte Twitch gibi yüksek maaliyetlerden kastetmiyorum ortalama ekipman aralığı işinizi fazlasıyla görecektir.

Tiktok’un en ilgi çekici kısmı ise hediye, takip ve izleyici sürkülasyonunun çok kolay yakalanması. Buda haliyle Tiktok’u yayıncılar arasında vazgeçilmez kılıyor. Son dönemlerde ki oyun yayınlarıda bir hayli artmaya başladı.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
Ekim 2016+30.000.000ByteDanceTiktok Live

YouNow

Canlı yayın için bir başka harika platform da YouNow. Bir zamanlar ülkemizin en popüler yayın platformlarından biriydi. Şimdilerde daha yetişkin (orta yaş üstü) kitleler arasında da ilgi görmeye başladı. Sohbet yayınları için kullanışlı ancak oyun yayınları için bir kitle yakalamanız zor olabilir.

YouNow ile ilgili değinebileceğim en güzel şey, izleyicilerinizle etkileşim kurmanın pek çok yolu olmasıdır. Yalnızca video yayınlamakla kalmıyor, aynı zamanda fotoğraf paylaşabiliyor ve izleyicilerinizle sohbet edebiliyorsunuz.

YouNow’u bu kadar etkileyici yapan şeylerden biride kullanımının tamamen ücretsiz olması ve hiçbir reklam veya uygulama içi satın alma olmamasıdır. Canlı video akışına ek olarak, izleyicilerle özel mesajlaşma ve herkese açık sohbet odaları aracılığıyla da bağlantı kurabilirsiniz. Arkadaşlarınızla çevrimiçi takılmak için bir yer arıyorsanız, bu uygulama tam size göre.

Ayrıca şunu da belirtmiş olayım YouNow yayınlanan canlı akışların arşivini kaydetmiyor. Yani kaçırılan yayının ekran kaydı alınmadığı sürece tekrar izlemek mümkün olmuyor.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
12 Eylül 2011+5.000.000YounowYounow

DailyMotion Live

Canlı yayın söz konusu olduğunda DailyMotion herkesin aklına gelen en popüler isimlerden biridir. Ülkemizde Youtube’un engellendiği dönemde yerini dolduran ve popülerliğini arttıran bir video barındırma sitesidir. Tıpkı Twitch ve YouTube gibi on yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürüyor.

Twitch’in aksine bu sitede bir hesap oluşturma zahmetine girmeden içeriğinizi bu yayınlamanıza izin veriyor. Ancak diğer kullanıcılarla sohbet etmek veya canlı sohbet özelliğini kullanmak istiyorsanız, web sitesinde bir hesap oluşturmanız gerekir.

DailyMotion reklam düzeyi yok denecek kadar olan olan devasa bir video kütüphanesine sahip. Youtube’da bulabileceğiniz videoların neredeyse tamamı burada da bulunuyor.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
15 Mart 2005+5.000.000VivendiDailymotion Live

Periscope

periscope canlı yayın platformu

Twitter, 2015 yılında Periscope’u satın alarak canlı yayın platformu oluşturma kararı aldı. Tanıtılır tanıtılmaz popüler oldu ve şu anda dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Uygulama canlı yayınlarınızı dilerseniz tüm dünya ile, dilerseniz bölgesel sınırlama ile dilerseniz de sadece sizin belirlediğiniz kullanıcılarda yayınlamamıza olanacak tanıyor. Ayrıca o anda gerçekleşen diğer yayınları izleyebilir veya kaçırdığınız yayınların tekrarına daha sonra ulaşabilirsiniz.

Yayınların kalitesi rakiplerine kıyasla oldukça güzeldir. O anda Canlı Yayınınızı kaç kullanıcının izlediğini görüntüleyebilir ve yorumları gerçek zamanlı olarak okuyabilirsiniz. Twitch’e göre kıyaslarsa keşfet olanağı biraz farklı mantıkta çalışıyor. Ayrıca Periscope videolarını Twitter’da paylaşma seçeneğiniz de var. Böylece tüm takipçileriniz bundan haberdar olabiliyor.

2021 yılının son çeyreğinde Periscope bizlere veda etti.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
26 Mart 2015TwitterPscp.tv

StreamYard

StreamYard’ı listeye eklememin nedeni aynı anda birden fazla platformda yayın yapmayı kolaylaştıran canlı yayın aracı olması. StreamYard canlı yayın yapmayı kolaylaştıran basit, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Kameralarınızı ve mikrofonunuzu hızlı bir şekilde bağlayabilir ve sadece birkaç dakika içinde tercih ettiğiniz platformlarda eş zamanlı olarak yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Doğrudan YouTube, Facebook, Tiktok ve Twitter gibi platformlara yayın yapabilirsiniz. Canlı yayınınızı web sitenize veya blogunuza da yerleştirebilirsiniz.

KuruluşTahmini Aylık ZiyaretçiYayıncıWeb Sitesi
Eylül 2018+1.000.000Streamyard Inc.Streamyard

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu