Windows

Twitch Reklam Engelleme Yöntemi

Tartışılabilir bir konu olsa da Twitch dünyanın en iyi oyun yayın hizmeti sağlayan canlı yayın platformu. Hal böyle olunca reklam verenlerin gözdesi haline gelebiliyor. Hepimiz biliyoruz ki bir oyun deneyimini sıkıcı reklamlardan başka hiçbir şey mahvedemez. Aynı şey Twitch’te yayıncıların video oyunları oynamasını izlemek ve sürekli olarak rahatsız edici yüksek sesli reklamlara maruz kalmak can sıkıcı olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar Twitch için reklam sorununu çözecek ve yayınlardan gerçekten keyif almalarını sağlayacak bir reklam engelleyici bulmaya çalışıyor. Bu rehberimiz de ne yapmamız gerekir beraber göz atıyoruz.

Tarayıcılar İçin Twitch Reklam Engelleme Eklentileri

Tarayıcı eklentileri ile reklam engelleme, Twitch’teki reklamları gizlemenin en sık kullanılan yöntemidir. Brave ve Opera gibi bazı web tarayıcıları, dahili olarak üçüncü taraf reklamları ve izleyicileri engelleme mekanizmalarına sahiptir. Ne yazık ki bu yöntemler uzun vadede yayın öncesi ve yayın ortasında çıkan reklamları durdurmaz.

Twitch’te reklamları rakip platformlar kadar hızlı değildir. Twitch’teki canlı yayınlar tarayıcınız aracılığı ile bilgisayar hafızasında bulunan arabellekte depolanır. Yayın arasında reklam çıkması da yayının kalitesi önemli ölçüde yavaşlatır yada düşürür. Örnek vermek gerekirse Brave, Opera ve Firefox diyebiliriz. Ancak Opera video verilerini depolarken, Firefox Twitch yayınlarını depolamaz. Bu nedenle, yapılandırması kolay olduğu ve çevrimiçi gizliliğinizden veya güvenliğinizden ödün vermediği için Brave veya Firefox gibi tarayıcıları tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz şimdi lafı daha fazla uzatmadan hangi eklentiler bize yardımcı olacak beraber göz atalım.

AdLock

adlock reklam engelleme programı

Adlock diğer rakiplerinin aksine adını pek duyuramamış yazılımlardan bir tanesi. Bunun en büyük nedenlerinden birisi tarayıcı eklenti desteği olmaksızın bir yazılım aracılığı ile çalışıyor olması diye düşünüyorum. (Güncelleme, tarayıcı eklentileri olarakta artık kullanılabiliyor.) AdLock ile sanki reklamlar daha önce hiç var olmamış gibi yayın izleyebilir ve diğer platformları da keşfedebilirsiniz.

AdLock’un kullanımı son derece kolaydır. Beyaz listeye almak istediğiniz içerik türleri veya uygulamak istediğiniz belirli filtreler konusunda size esneklik sağlar. Yerleşik HTTPS filtreleme özelliği sayesinde, AdLock ile Twitch reklamlarını anında devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca Twitch platformunun reklam engelleyici algılama özelliğini olan meşhur mor ekranıyla asla karşılaşmazsınız.

Twitch reklamlarını engellemek artık temel AdLock ayarlarınıza dahil edilmiş durumda. Ancak, Twitch’i nasıl görüntülediğinize ve reklamları tarayıcınızın dışında engellemenin önemli olup olmadığına bağlı olarak AdLock masaüstü uygulaması ile daha basit bir AdLock tarayıcı uzantısı arasında seçim yapmanız gerekecektir.

Web Sitesi Kullanım Premium Ücreti Platform
https://adlock.com Ücretli 3 € – Aylık Windows, Mac OS, Android, iOS

uBlock Origin

ücretsiz reklam engelleme eklentisi ublock

Twitch kullanıcıları arasında kesinlikle popüler olan bir başka çözüm de uBlock Origin olarak adlandırılıyor. Bu eklentiyi muhtemelen bir çoğunuz biliyor olabilirsiniz. Birçok kişi tarafından tercih edilen reklam engelleyici olan uBlock, reklam komut dosyalarıyla en gelişmiş web sitesi güvenlik sistemlerinin bile tespit edemeyeceği şekilde gizlenebilmekte.

Özellikle Twitch söz konusu olduğunda, uBlock yeniden yükleme bildirim yöntemi ile geliştirildiği için reklamları kolayca algılayabilir. Yeniden yükleme bildirimi, Twitch’in reklamlarını gördüğünüze dair bir bildirim alacağı ve böylece videonun reklam arası verildiği andan itibaren yeniden yüklenebileceği anlamına geliyor. Kulağa harika geliyor ancak Twitch akışınıza devam etmeden önce reklam döngüsünün sonuna kadar (ortalama 3 ila 10 reklam) bir zaman aşımına uğrayacağınızı unutmayın.

Gerçekten iyi bir reklam engelleyici olmasına rağmen uBlock, Twitch ile başa çıkmak için bazı manuel eylemler de gerektiriyor. Yani, kontrol panelinize filtrelerim altında özel bir komut dosyası (GitHub’da mevcut) eklemeniz, değişiklikleri kaydetmeniz gerekmekte.

Web Sitesi Kullanım Kaynak Kodları Platform
https://ublockorigin.com Ücretsiz Github Firefox, Chrome, Edge, Opera, Brave

Purple Ads Blocker

twitch reklam engelleme eklentisi

Twitch için geliştirilmiş en başarılı reklam engelleyicisi diyebiliriz. Twitch’teki reklamları engellemenize yardımcı olacak bazı özelliklere de sahiptir. Ayrıca uBlock’un yaptığının aksine, Twitch reklamlarının görüntülenmesini önlemek için tasarlanmış filtreler, Purple Ads Blocker geliştiricilerinin varsayılan filtre listesine zaten dahil edilmiştir.

Uzantıyı yükleyerek, en sevdiğiniz oyun akış hizmetine her giriş yaptığınızda, hiçbir reklamın veya duraklamanın eğlencenizi yok etmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak şununda altını çizmiş olalım bu eklenti pek sık güncelleme almıyor. Bu nedenle Twitch tarafından zaman zaman yakalanabiliyor.

Web Sitesi Kullanım Kaynak Kodları Platform
ChromeFirefox Ücretsiz Github Windows, Mac OS, Linux, Android, iOS

TTV LOL

twitch yayınlarında reklam ekleme uygulaması

TTV LOL ile Twitch’e özel reklam engelleme araçları listesine devam ediyoruz. Chrome ve Firefox tarayıcılar için eklenti olarak tasarlanan bu uygulama, kullanıcılara Twitch Video Ad-Block’un avantajlarını sunuyor. Yani her reklam göründüğünde düşmeyen sabit video kalitesi sizlerle olacak. Böylece her zaman en iyi görüntüyü kalitesinde yayını izlemeye devam edebileceksiniz.

TTV LOL eklentisi kullanarak, Twitch’teki reklamları herhangi bir ayar yapmadan otomatik olarak engelleyebilirsiniz. Muhtemelen bu küçük tarayıcı uzantısının en iyi yanı (hatta tek özelliği :) ) budur.

Web Sitesi Kullanım Kaynak Kodları Platform
https://ttv.lol Ücretsiz Github Chrome, Firefox

Twitch Reklamlarını Proxy / VPN İle Engelleme

Proxy, trafiğinizi kişisel kimliğiniz yerine bir proxy sunucusu üzerinden yönlendirir. Bu sayede cihazınızla ziyaret ettiğiniz web sayfası arasında hareket ederek trafiğinizin proxy sunucularından kaynaklanmış gibi görünmesini sağlayın.

Bir VPN gibi, bir proxy de konumunuzu taklit etmenize yardımcı olur. Bu da reklamlardan muaf tutulan ülkelerde Twitch’e erişmenizi sağlar. VPN’ler, Twitch’teki reklamları engellemenin ekonomik ve güvenli bir yoludur ancak bir VPN doğrultusunda koruma elde edemezsiniz.

Reklamları engelleyen proxy’lerin sınırlamaları ve güvenlik riskleri vardır. Örneğin, sunucunuzun konumunu seçme seçeneği vardır, böylece Twitch’ten gelen yayınların kalitesini etkileyebilecek uzak bir sunucuya atamanız mümkündür.

Reklam engelleme özelliği bulunan bazı ücretsiz VPN’lere gelin beraber göz atalım.

Planet VPN

reklam engelleme programı planet vpn

PlanetVPN adblock (reklam engelleme) özelliği bulunan en popüler VPN servislerinden birisidir. Ücretsiz kullanımda 5 konuma kadar seçme hakkı bulunmaktadır. Rakiplerinin aksine bağlantı kurabilmeniz için kayıt olmanıza gerek yoktur.

Ücretsiz kullanımda herhangi bir süre sınırlaması olmayan Planet VPN, Twitch.tv reklamlarını engelleme konusunda da oldukça başarılıdır.

Web Sitesi Kullanım Platform
https://freevpnplanet.com Ücretsiz / Pro Windows, Mas OS, Linux, Android, iOS

Urban Adblocker

ücretsiz twitch reklam engelleyici vpn uygulaması

“Çevrimiçi deneyiminizi bozan can sıkıcı reklamlara elveda deyin.” sloganıyla bizi karşılayan Urban Adblocker uygulamasının asıl amacı adından da anlaşıldığı gibi reklam engelleme odaklı olmasıdır. Aynı zamanda VPN hizmeti sayesinde konum değiştirme özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz sürümünde dilerseniz tarayıcı eklentisi olarak kullanabilir dilerseniz kullandığınız platforma indirip kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca konumları arasında Türkiye’de yer almakta.

Web Sitesi Kullanım Platform
https://www.urban-vpn.com Ücretsiz Windows, Mas OS, Linux, Android, iOS

Artık rehberimizin sonuna geldik, sizde fikirlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın, görüşmek üzere ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu