Windows

Twitter Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Twitter, haber ve bilgi paylaşımı aynı zamanda görüş ve düşünceleri ifade etmek amacıyla kullanıcıların tweet adı verilen kısa mesajlar göndermesine ve okumasına olanak tanıyan bir sosyal medya platformudur. Fotoğraf ,video ve bağlantılar eklenebilen tweetlerin uzunluğu maksimum 280 kelime ile sınırlıdır. Twitter kullanıcıları farklı kullanıcı tweetlerini beğenip yanıtlayabilir ya da retweet (başka kullanıcının tweetini kendi kendi sayfanızda paylaşmak) ederek onlarla etkileşime geçebilirler.

Twitter Hesabı Oluşturma

Twitter hesabı kullanmak istiyorsanız öncelikle üyelik oluşturmanız gerekir. Yalnızca bir kaç dakikanızı ayırarak aşağıda belirttiğim adımları takip ettiğinizde bilgisayar, tablet ya da telefonunuz üzerinde kolayca Twitter hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Telefon Veya Tablet Üzerinden Twitter Hesabı Açma

Twitter hesabınızı oluşturmaya başlamadan önce telefonunuza ya da tabletinize  Play store ya da iOS kullanıyorsanız App Store’dan Twitter uygulamasını yükleyin. Twitter uygulamasını açın ve “hesap oluştur’’ seçeneğine tıklayın.

İlgili alanlara sizden istenen bilgileri yazın ve “ileri” tuşuna basın. Yeni ekranda kısa bir bilgilendirme yer alıyor. Bilgilendirmeyi okuduktan sonra “ileri’’ butonuna tıklayın.

Yeni ekrandaki bilgileriniz de hata varsa düzenleyin hata yoksa “kaydol’’ seçeneğine tıklayın. Ardından bilgilerinizi doğrulamanız için gelen ekranda “kimliği doğrula” tuşuna basın.

Karşınıza çıkan 4 farklı resim doğrulamasındaki eşleştirmeleri yaparak “gönder” butonuna tıklayın. Cep telefonunuza Twitter tarafından onay kodu gönderilmesi için onay istenen bölümde telefon numaranızı kontrol edin ve hata yoksa “tamam” butonuna tıklayın.

Cep telefonunuza gönderilen onay kodunu ilgili alana yazarak “ileri” tuşuna tıklayın. Twitter uygulamasında kullanacağınız kişisel şifrenizi oluşturun ve “ileri” butonuna tıklayın.

Twitter ‘da kullanacağınız profil resminizi yüklemek isterseniz “ileri” butonuna tıklayarak telefonunuzdan hemen yükleyebilirsiniz ya da “şimdilik geç” butonuna tıklayarak daha sonradan da fotoğraf eklemenizi yapabilirsiniz. Yeni açılan ekranda kullanıcı adınızı oluşturmanız isteniyor. İstediğiniz kullanıcı isimlerinin onaylanmaması durumunda kullanıcı adınızı oluşturmanız istenilen alanın hemen altındaki kullanıcı adı önerilerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Twitter ‘da gezinirken karşınıza ne tür alanların çıkmasına yönelik alanlardan en az 3 tanesini seçin ve “ileri” butonuna tıklayın. Son olarak Twitter kullanıcı hesaplarından en az bir tanesini takip etmeniz isteniyor. Arkadaşlarınız ve takip etmek istediğiniz farklı kullanıcı hesaplarını arama butonundan yazarak “takip et” butonuna tıklayarak takip edebilirsiniz.

Tercih ederseniz ana sayfanın sol bölümündeki “profil” menüsüne tıklayarak profilinizi düzenleyebilir kısaca biyografinizi yazabilir aynı zamanda varsa web sitenizin adresini ekleyebilirsiniz ya da daha fazla menüsünden “ayarlar ve destek’’ ardından “ayarlar ve gizlilik’’ seçeneğine girerek hesap bilgileriniz, şifreniz ya da gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden Twitter Hesabı Açma

İnternet tarayıcınızdan twitter.com’a girerek sağ altta yer alan “kaydol’’ seçeneğine tıklayın.

Telefon veya e- posta ile kaydol’’seçeneğine tıklayarak gelen ekrandaki istenilen bilgileri doldurun ve “ileri’’ butonuna tıklayın.

Açılan yeni ekrandaki kısa bir bilgilendirme yer alıyor. Bilgilendirmeyi okuduktan sonra “ileri’’ butonuna tıklayın. Ardından yeni ekrandaki bilgileriniz de hata varsa düzenleyin hata yoksa “kaydol’’ seçeneğine tıklayın.

Hesabınızı doğrulamanız için “kimliği doğrula’’ seçeneğine tıklayın ve yeni ekrandaki soruları belirtildiği şekilde yanıtlayarak “gönder’’ seçeneğine tıklayın.

Telefonunuz ile hesabınızı oluşturduysanız numaranıza e posta hesabınız ile oluştursanız mail kutunuza gönderilen kodu ekranda ilgili yere yazın. Yeni açılan ekranda belirtildiği şekilde Twitter şifrenizi oluşturun.

Profil resminizi bilgisayarınızdan yükleyebilir ya da “şimdilik geç’’ butonuna tıklayabilirsiniz. Ardından Twitter’da kullanacağınız kullanıcı adınızı oluşturun.

Yeni açılan ekrandaki  Twitter ’da karşınıza çıkmasını istediğiniz en az 3 ilgi alanı işaretleyin sorusunun yanıtı olarak karşınıza gelen spor, sanat gibi seçeneklerden en az 3 tanesini işaretleyin ve “ileri’’ seçeneğine tıklayın. Son olarak en az bir tane hesabı takip et sorusuna takip etmek istediğiniz kullanıcı hesaplarından yada sayfalarından en az 1 tanesini “takip et” seçeneğinden takip edin ve “sonraki’’ butonuna basın.

Twitter hesabınız artık kullanılmaya hazır. Tercih ederseniz ana sayfanın sol alt bölümündeki “profil” menüsüne tıklayarak profilinizi düzenleyebilir varsa konumunuzu ve web sitenizi ekleyebilirsiniz ya da daha fazla menüsünden “ayarlar ve destek’’ menüsünden “ayarlar ve gizlilik’’ seçeneğine girerek hesap bilgileriniz, şifreniz ya da gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu