Windows

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

WhatsApp, 1 milyardan fazla kullanıcısıyla dünya çapında en büyük mesajlaşma uygulamalarından biridir. Bu nedenle WhatsApp silinen mesaj problemleri de bu denli fazladır. WhatsApp mesaj geçmişini yanlışlıkla silerek yada uygulama veya işletim sisteminden kaynaklı olarak kaybetmek mümkündür. WhatsApp sohbetleri her gün gece saat 02:00’da veya kendi tanımladığınız saatte yedeklenir. Bu nedenle, sohbetlerinizi geri yüklemek, son yedeklemeden önce tüm mesajları geri getirecektir.

WhatsApp mesajlarınızı uygulamayı yeniden yükleyerek yada son mesaj yedeklemesi hala telefonunuzda kayıtlıysa hızlı bir şekilde kurtarabilirsiniz.

Android cihaz kullanıcıları için WhatsApp’ta silinen mesajları kurtarmak amacıyla aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.

WhatsApp Yedeğini Kullanarak Geri Yükleme

7 günden eski WhatsApp sohbetleri geri yüklenemez. Mesajlarınızı kaybettikten sonraki bir hafta içinde geri yüklediğinizden emin olun. Whatsapp’ta sohbet yedeklerine ulaşmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

 • Dosya yöneticisi > WhatsApp > Databases klasörüne girin. Yukarıdaki örnekte göstermiş olduğum gibi tarihleri kontrol ederek en güncel olan veri tabanını bulun.
 • WhatsApp uygulamasını kaldırın ve yeniden yükleyin.
  • Yukarıdaki örnekte olduğu gibi yedek dosyalarının isimlerini “msgstore-YYYY-AA-DD.1.db.crypt12” şeklinde görüntüleyeceksiniz. Yedeklerini geri yüklemek istediğiniz tarihe ait dosyayı bulun ve adını “msgstore.db.crypt12” olacak şekilde güncelleyin.
 • Numaranızı doğruladıktan sonra, yüklenen WhatsApp’ı açtıktan sonra yedeklemenizi geri yüklemeniz için bir izin istenir. “Geri Yükle” ye dokunun ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Google Drive’ı Kullanarak Mesaj Yedeklerini Geri Yükleme

Google Drive’ı kullanarak sohbetlerinizi kurtarmak ve yedeklemeyi oluşturmak için kullanılan telefon numarasını ve doğrulanmış Google hesabını kullanmanız gerekir. Google Drive yedekleme ayarları, WhatsApp > Ayarlar > Sohbetler ve Aramalar > Sohbet Yedeklemesi bölümünde bulunabilir.

 • Cihazınızda, Drive’a yüklenmiş en son yedeklemeyi geri aktarmak için kullanılan öncelikle Google hesabında oturum açın.
 • WhatsApp’ı kaldırın ve yeniden yükleyin.
 • Kurulum işlemi sırasında en son mesajlarınızın ve medya dosyalarınızın Google Drive’dan geri yükleyip yüklememek istediğinizi soracaktır.
 • Geri yükleme tamamlandıktan sonra İleri’ye tıklayın.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra mesajlarınız geri yüklenecektir. WhatsApp, sohbetleri geri yüklendikten sonra medya dosyalarınızı geri yüklemeye başlayacaktır.

Silinen Fotoğrafları / Videoları Kurtarma

Az önce belirttiğimiz Drive yedeklemesi aslında fotoğraf ve video aktarımı içinde geçerlidir ancak belirli bir fotoğraf yada video için silinen içeriği kurtarmak istiyor olabilirsiniz. Medya dosyalarını WhatsApp mesajlarınızdan silerken “Medyayı telefondan sil” seçeneğini işaretlemediğiniz sürece silinmez.

 • Telefonunuzun dosya yöneticisine giriş yapın.
 • Daha sonra WhatsApp > Media‘ya seçeneğine tıklayın.
 • Kurtarmak istediğiniz medya türüne bağlı olarak, ilişkili klasörlerden herhangi birini seçin, örneğin Görüntüler, Ses, Video, Sesli Notlar, vb.
 • Bunları cihazınızdaki başka bir klasöre veya USB kablosu kullanarak bilgisayarınıza kopyalayın.

Silinen Mesajlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Whatsapp’ta herkesten silinen mesajları görme

WhatsApp’ta silinen mesajları okumanın yollarından biri, Android cihazlardaki bildirim günlüğündendir. Bildirim günlüğüne erişmek için ana ekranda herhangi bir yere uzunca basın ve “Widget’lar” a girin. Daha sonra “Ayarlar” widget’ını arayın ve ardından üzerine dokunup basılı tutun. “Bildirim Günlüğü” widgetini seçin ve ana ekrana ekleyin. Şimdi tek yapmanız gereken, silinen mesajı görmek için her “Bu mesaj silindi” bildirimi aldığınızda widget’ı bulmaktır.

Eşimin silinen mesajları geri getirmek mümkün mü?

Eşiniz silinen mesajları yukarıda belirtilen etkenlere göre geri getirilebilir. Ancak panik yaparak tüm işlemleri birbirine karıştırmanız daha büyük sorunlara neden olabilir aman dikkat ?

1 sene önceki WhatsApp mesajları nasıl geri yüklerim?

Yukarıdaki rehberde belirtmiş olduğumuz Google Driver yedeklemesi üzerinden yıllar önceki yedeklerinize de ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu