Windows

Windows MSVCR100.DLL Dosya Hatası ve Çözümü

MSVCR100.DLL dosyası, Microsoft Visual C++ Redistributable paketinin bir parçası olan dinamik bağlantı kitaplığı dosyasıdır. Genel olarak C++ ile yazılmış uygulamalar dahil olmak üzere birçok farklı program tarafından kullanılan kaynaklar dosyası olarak da kullanılıyor olabilir.

Microsoft Visual C++ Redistributable paketini bilgisayarınıza yüklediğinizde, aynı anda birden fazla program tarafından kullanılabilen MSVCR100.DLL dahil olmak üzere gerekli diğer tüm DLL dosyalarını da yüklemiş olursunuz. Konumuz olan msvcr100.dll dosyasının kullanım amacı ise programların boyutunu azaltmaya ve ortak kodu paylaşarak performansı artırmaya yardımcı olur. Buda uygulama yada oyunlarda ki optimizasyon sürecini iyileştirir.

örnek MSVCR100 DLL hatası
MSVCR100.DLL hatası örneği.

MSVCR100.DLL içeren bir hata mesajı alıyorsanız ilgili dosyanın olmadığı veya bozuk olduğunu anlayabiliriz. Bu durumda sorunu çözmek için Microsoft Visual C++ Redistributable paketini yüklemeniz gerekebilir. Şimdi hep birlikte bu hatanın çözümüne beraber göz atalım.

MSVCR100.DLL Dosyası Kurulumu

MSVCR100.DLL dosyasını k

MimariVersiyonBoyutDosya
x8610.0.40219.4730.74 MB[indir id=”Aj-uifidrE0kaYUXHvwUAsZzbzg”]İndir[/indir]
x6410.0.40219.4730.79 MB[indir id=”Aj-uifidrE0kaYUXHvwUAsZzbzg”]İndir[/indir]

Microsoft Visual C++ Redistributable Kurulumu

Öncelikle Visual C++ Redistributable’ın tanımını yapacak olursak, Microsoft Visual Studio kullanılarak oluşturulan C++ uygulamalarını çalıştırmak için gerekli olan bir takım dosyaların bulunduğu uygulamadır. Birçok oyun ve yazılımın ihtiyaç duyduğu MSVCR100.DLL, MSVCP100.DLL ve MSVCM100.DLL gibi temel optimizasyon dosyalarını yüklemek için kullanılır.

Bilgisayarınızın kullanmış olduğu işletim sisteminin mimarisine göre (64 veya 32 bit) aşağıdaki bağlantılardan ilgili dosyayı indirebilirsiniz. Bilgisayarınızın kullandığı mimariyi öğrenmek için;

  • Bilgisayarınıza sağ tıklayın ve “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
windows işletim sistemi mimarisi öğrenme
  • Açılan pencerede yer alan listede “Sistem türü” bölümü kullandığınız işletim sisteminin mimarisi hakkında bilgi verecektir. Eğer 64 bir “x64”, 32 bit ise “x86” sürümünü indirmelisiniz.
MimariLink
ARM64https://aka.ms/vs/17/release/vc_redist.arm64.exe
x86https://aka.ms/vs/17/release/vc_redist.x86.exe
x64https://aka.ms/vs/17/release/vc_redist.x64.exe

İşletim sisteminize uygun olan sürümü indirdikten sonra setup dosyasını başlatalım.

Microsoft Visual C++ Redistributable Kurulum aşaması 1

Açılan programda “Lisans hüküm ve koşullarını kabul ediyorum” seçeneğine bir tik atıp “Yükle” butonuna tıklayın.

Microsoft Visual C++ Redistributable Kurulum aşaması 2

İlgili dosyaların sisteminiz yüklenmesi donanım özelliklerinize bağlı olarak 1 dakika kadar sürebilir.

Microsoft Visual C++ Redistributable Kurulum aşaması 3

Kurulumda herhangi bir sorun olmaz ise yukarıda görmüş olduğunuz gibi “Kurulum Başarılı!” mesajınızı göreceksiniz. Her ihtimale karşı bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın. Artık oyun veya uygulamanız sorunsuz bir şekilde başlatılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu