Windows

x3DAudio1_7.dll Hatası ve Çözümü

x3DAudio1_7.dll, Windows İşletim Sistemi için Microsoft Corporation tarafından geliştirilen Windows Operating System ile ilişkili bir DLL dosyası türüdür. x3DAudio1_7.dll dosyasının bilinen en son sürümü Windows için üretilmiş olan 1.0.0.0. dosyasıdır. x3DAudio1_7.dll ile ilgili hatalar birkaç farklı sebepten kaynaklanabilir. Örneğin kullandığınız herhangi bir uygulama, zararlı yazılımlar, yada hatalı işlemler x3DAudio1_7.dll’in silinmesine neden olabilir.

x3DAudio1_7 dll dosya hatası ekran görüntüsü

Bugünkü rehberimiz de hep birlikte bu DLL hatasının çözümüne göz atacağız.

X3DAudio1_7.dll Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hatayı sadece DLL dosyasını sistem klasörüne kurarak çözemezsiniz. En sade ve anlaşılır şekilde sizlere bu hatayı nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğim.

DirectX Uygulamasını Yükleyin

Bu hatanın başlıca nedeni sisteminizde DirectX uygulamasının kurulu olmaması yada güncel olmamasından kaynaklanır. Kullanmak istediğiniz program ya oyunun sistem gereksinimlerinden minimum DirectX gereksinimine bakın. Aşağdaki bağlantılardan uygun olan sürümü indirin ve bilgisayarınıza yükleyin.

DosyaBağlantı
DirectX 11İndirme Adresi
DirectX 10İndirme Adresi
DirectX 9İndirme Adresi

Eğer sisteminizde elverişliyse en güncel olan sürüm en performanslı sürüm olacaktır bu nedenle DirectX 11 kurmanızı tavsiye ederim. Kurulum işlemi ise oldukça basittir.

directx kurulumu adım 1

İndirdiğiniz dosyayı başlatın. “I accept the agreement” seçeneğini işaretleyerek “Sonraki” seçeneğine tıklayın.

directx kurulumu adım 2

Bu aşamada tarayıcınıza ve bilgisayarınıza Bing toolbar aracının kurulmaması için “Install the Bing Bar” seçeneğini kaldırın ve “Sonraki” butonuna tıklayın.

directx kurulumu adım 3

Dosyalarınızın sisteminize kurulması 1 dakika kadar sürebilir. Kurulum işlemi tamamladıktan sonra “Son” butonuna tıklayarak uygulamayı kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

DirectX Hata Giderme Uygulamasını Kurun

DirectX End-User Runtimes‘ı yüklemek ve DirectX’i güncellemek hatayı düzeltecektir. DirectX End-User Runtimes’ı Microsoft sitesinden (buraya tıklayarak) indirebilirsiniz. Eğer x3DAudio1_7.dll hatası devam ediyorsa program veya oyunu silip tekrar yükleyin.

Tüm adımlar doğru şekilde uygulanırsa, bu hata tamamen düzelecektir.

x3DAudio1_7.dll Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar?

x3DAudio1_7.dll, Microsoft DirectX yazılım paketinin bir parçası olan Dinamik Bağlantı Kitaplığı (DLL) dosyasıdır. DirectX kullanan oyunlar ve uygulamalar için 3D ses efektleri sağlamak amacıyla kullanılır. Bu dosya 3B konumsal ses efektleri sağlamaktan sorumludur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu